| Eeevdfgdhg a întrebat:

Mi s-a rupt o ureche care lega un fir la borna de la baterie. Am dus atv ul la un mecanic care a dat jos urechea si a adaugit firul cu o bucata de fir ce avea ureche in capat. Acum atv ul porneste si merge bine. Singura problema este ca martorul care imi arata ca fierbe apa sta aprins mereu. Cand ii pun contactul se aprinde pentru 2 secunde, iar dupa se stinge (ceea ce este normal, asa facea si inainte sa fie adaugit firul) iar peste vreo 10 secunde se aprinde iar si ramane asa si tot timpul. Mentionez ca motorul nici macar nu il pornesc, doar pun contactul. Cum as putea rezolva problema?

Răspuns Câştigător
| T3v4d a răspuns:

Păi asta nu pare să fie o problemă reală, e o eroare de la panoul electric, senzorii ăya se mai pot strica sau pot oferi informații eronate calculatorului de bord, deci nu îți face griji. Poți merge cu el așa, practic când s-a deconectat cablul de pe borna bateriei, posibil senzorul a rămas la 90 și acum când primește curent se duce în continuare, gen măsoară punctul 0 de la 90°. Sau mai sunt și alte explicații dar tot pe bază de curent și deconectare. Eventual, mergi cu el la un mecanic să îți stingă martorul de acolo. Poți merge și așa, cu el aprins, dar dacă o să ai vreodată problemă reală cu temperatura apei, nu o să știi la timp.