| claudiualin5 a întrebat:

Mi se resetează casetofonul mașinii, am inversat cablurile rosu cu galben și degeaba. Dacă trag un fir cu, curent continuu de la bricheta mașinii la casetofon, cu o siguranță de 10 a ar funcționa? E mai complicat sa trag fie direct de la baterie la un BMW seria 3, ca are bateria în portbagaj.

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

La alimentare ai doua fire. Unul rosu unul galben. Rosul vine alimentat fara contact. Asta inseamna ca ai alimentare 12 v pe fir si cand nu ai contactul pus. Firul rosu este memoria aparatului. Firul galben, se leaga pe contat. Cand contactul este in pozitia garaj. Alimentare se trage de la tabloul de sigurante. Ai loc pentru tot ceea ce, ti trebuie.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai inversat firele, ai toate sansele sa fii ars casetofonul!
Daca s-a ars, e posibil ca schimbarea cu unul nou sa fie solutia mai ieftina.

Mergi la un electrician /electronist auto sa rezolve problema!

| claudiualin5 explică (pentru Bula):

Firul rosu cu cel galben am inversat

| claudiualin5 explică (pentru Bula):

Întrebarea mea este dacă merge sa trag un fir cu curent continuu de la bricheta mașinii către casetofon pentru a nu se mai reseta

| Bula a răspuns (pentru claudiualin5):

In electronica NU se merge dupa culoarea firelor! Fiecare fir are rolul si destinatia lui, aproape oricare inversate duc la arderea cirvuitelor din casetofon (din acest motiv se folosesc mufe conectoare speciale).

Daca nu vrei sa ti se aprinda masina, atunci nu-ti recomand sa faci improvizatii la circuite electrice!

| claudiualin5 explică (pentru Bula):

Ca sa știi și tu, firul rosu de la casetofon este cu curent continuu iar cel galben discontinuu, doar ca mașina a fost adusă din Germania și are ambele fire (rosu si galben) legate de firul galben, cel rosu nu îl găsesc

| Bula a răspuns (pentru claudiualin5):

Ca sa stii si tu: esti habarnist in electronica, electricitate tongue

| sierra1 a răspuns:

"Mi se resetează casetofonul mașinii"

adică ce se întâmplă?

| OldSoul a răspuns:

Nu are rost sa te complici.
Cel mai bine, cauti firul care e alimentat permanent cu +12, si legi ambele fire (negru si galben) de la player la el.
Si asa vor ramane setarile playerului.
Bine, nu se va opri cand scoti cheia.
Dar daca vrei sa se opreasca, si bricheta e alimentata doar cu contactul pus, atunci da, poti incerca si asa.

Sau, daca nu, apeleaza la un electrician sa te ajute.