| mgtow a întrebat:

Modelul A5 din 2016 care a iesit in decembrie din anul respectiv zice ca are un consum de 5, 9 -5, 7L pe 100km avand motor de benzina 2.0 Mie mi se pare cam ciudat/imposibil dar stim ca noile masini scad putin cate putin consumul nu sant ca alea vechi, eventual sa nu treaca de 7L - 100km avand viteza intre 100 si 120 km/h sa zicem. Are 190 CP cateodata pot sa-i dau blana dar nu fac abuz oricum as vrea sa mi-o iau in aprilie anul asta, pe an in jur de 10 000 km sau 8 000 daca as face cu ea, e buna in raport consum / motorizare?

http://docaar.me/......9-2016.jpg

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ti s-a parut ciudat si imposibil atunci asa si este laughing cred ca ai auzit tu gresit nu e pe benzina este pe motorina.Ce spui tu pe benzina asa ceva nu exista, adica consumul ala la puterea aia, la motoru ala.Deci are motor diesel nu pe benzina.Dar poti sa cauti asta pe net gasesti toate detaliile.Sau iti este greu sa cauti? Zice ca are un consum de cine zice asta si cine zice ca e benzina? Fabricantu zice ca este diesel, nu stiu cine care zice altceva laughing deci ia-ti gindu de la asa ceva.Un audi a5 cu motor de 2 litri ce spui tu scoate undeva la 220 de CP si are un consum stiu si eu mare de peste 12% in oras.Nu mai stiu exact dar te poti uita pe net.Hai cati zic eu cit consuma 11% in oras asta din 2016 ce zici tu benzina motor 2.0l Audi A5.Pe motorina consuma cit ai auzit tu sau poate nitel mai mult.

| mgtow explică (pentru relian):

Nu minte ala e consumu real dat de el, mi-a scos la imprimanta hartiile cu datele tehnice, oricum ca orice fabricant ei nu zic cu precizie consumul. Mai sare 1-2 litri peste media normala si mai ales e motor nou deci nu ar trebui sa haleasca asa mult (la cat merg eu cu ea de 3-4 ori pe luna) macar 50€ de-i bag in carburant

| RaulOzil a răspuns:

Din cate observ ai multi bani laughing)! In ziua de azi masinile noi consuma extrem de putin datorita tehnologiei..Consumul ala de 5.6 de care zici tu e daca mergi relax cu ea... Daca te apuci sa faci sport o sa ajunga consumul la 8 sau 9 lejer. Oricum nici ala nu e mare.

| mgtow explică (pentru RaulOzil):

Costa 36000€ si cu reducere de 2000 pentru ca fac ratele cu audi. Tine o viata intreaga masina