| raMLesS a întrebat:

Motociclisti pe aici sunt? Vreau sa imi iau si eu motor, pentru inceput ma gandeam sa imi iau un motocross, iar in timp sa trec la motociclete de oras, sport, etc... ce parere aveti?
Si cum e viata pe motor? Mai misto ca in masina? laughing

10 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Utilizarea motocicletei este sigură doar pe circuitele Moto GP, Dirttrack, enduro. Pe șosea este sinucidere, având în vedere că nu există niciun sistem de siguranță, șoselele nu sunt drepte și în stare perfectă, astfel că e suficientă o mică denivelare, o peliculă de apă/ulei sau nisip să te arunce în cap, și nici nu există bandă specială pentru motociclete, ca-n Europa sau SUA.

| raMLesS explică (pentru TheGentleman):

Si uite ca avem in tara mii de motociclisti, poate zeci de mii.

| florin926481f a răspuns:

Nu prea are treaba motocross-ul cu un motor de strada, mergi cu masina 1 an 2 si apoi dai de moto.Dar daca esti genu ala de persoana care merge tare fara sa gandeasca mai bine ramai la masina.

| raMLesS explică (pentru florin926481f):

Am masina de vreo 6 ani.

| florin926481f a răspuns (pentru raMLesS):

Pai atunci ce mai astepti? De ce sa iti iei motocross cand ai experienta de cat B.

| raMLesS explică (pentru florin926481f):

Pai am experienţa pe B, dar nu pe motor. Pe motocross invat cum e treaba, invat sa simt motoru, invat cum trage, cat sa ma las pe curbe, etc... Motocicleta ma gandeam să o iau dupa ce am cat de cat experienţa cu motocrossu... Vreau sa-mi iau direct categoria A ca sa pot conduce si motoare puternice.
Cred ca e alta senzaţie cand esti doar tu cu motorul, esti mai expus, dar e altceva.
Cand auzi motoru ala cum rage ca un tigru, nu mai vrei nimic.

| florin926481f a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ai cum sa compari motocross ul cu un supersport, daca stii cum merge traficul trebuie sa mai inveti doar cum se conduce o motocicleta. Daca sti sa te temperezi cu viteza si sa mergi tare doar unde e safe poti sa incepi pe orice motor fara sa mori cum zic unii ca e sinucidere, de cazut e normal sa cazi.

| raMLesS explică (pentru florin926481f):

Ma gandesc sa imi iau 3.

| RowseRj a răspuns:

Păi eu am de 3 luni o tijă de metal în picior. Destul de periculos. Pot spune că e practic. Mania vitezei te prinde ușor

| raMLesS explică (pentru RowseRj):

M-a prins deja laughing Daca-s pe autostrada si nu bag macar un 200 la ora nu ma simt bine.