| Thunder182 a întrebat:

Motorul 1.9 TDI de 105 Cp de pe Skoda Octavia 2 este un motor bun? Este extrem de galagios când fac depășiri?
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Stii vreun diesel care sa nu sune a tractor cand faci depasiri? poate cele V6 nu in rest toate suna la fel.
Cat despre acest 1.9 TDI cred ca e bun, cineva din familia mea a luat de noua skoda 1 parca ii zice varianta cu 130 CP si pana sa o dea a mers excelent motorul fara pic de probleme, apoi am o alta ruda care are aceasta motorizare la fel are masina de mai bine de 14 ani si motorul nu a avut probleme. Ma gandesc ca skoda 2 e cam la fel ca si motor adica fiabila, nu stiu daca e ca skoda 1 exact unde motorul e fiabil.
Dar fac un calcul raportat la cilindree si anume cu cat motorul e mai mare si CP sunt putini cu atat motorul fiind stors de mai putine resurse e mai fiabil in timp, la polul opus se afla masinile cu motoare downsize unde o din cilindree mica se stoarce putere multa un exemplu random ar fi un motor de 1400 cm3 de 180 CP, in timp internele sale au mult de suferit datorita cilindreei mici si puterii relativ mari raportate la prima, dar nu in ultimul rand la motoarele downsize e si probleme faptului ca sunt motoare turbo-benzina si astea duc multe RPM, un motor mic dus in ture inalte timp indelungat e demonstrat siintific ca nu este rezistent.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Deși toată lumea laudă motoarele de 1.9, ele nu sunt fiabile. Dacă pe tine te interesează gălăgia, îți recomand o mașină full electrică.

| Thunder182 explică (pentru Frank51):

Cam greu la 4500 euro

| Frank51 a răspuns (pentru Thunder182):

Se dă voucher 10.000 euro la full electrice
Și 4500 la hibrid, ăsta ar fi perfect.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este o antichitate.