| Nimeni10 a întrebat:

N-am mai completat antigel de 2 ani de cand am schimbat distributia, din cauza ca vasul e murdar si nu se vede cat antigel am, ma gandesc sa mai completez pot pune apa plata sau antigel?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Recomandat sa il cureti la un mecanic incat sa se vada cat adaugi, o reparatie care nu costa acum multi bani te economiseste de pagube financiare in viitor si alte piese cazute la pamant. Apa niciodata nu e bine sa bagi pentru ca se rugineste instalatia in timp apoi e nevoie sa fie schimbata complet. Manualul masinii arata ce tip de antigel trebuie sa bagi, din 3 in 3 ani e bine sa-l schimbi complet

| sierra1 a răspuns:

Poți pune apă dar ce te faci la iarnă, dacă ingheață?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu pune niciodata doar apa, pentru ca antigelul are si proprietatea de a lubrifia. Apa distilata nu lubrifiaza. Iti cedeaza pompa de apa mult mai repede, daca bagi apa. Nu mai spun, ca la iarna va fi imposibil sa scoti toata apa si sa bagi amestec apa/antigel omogen, vei avea dopuri de gheata.
Daca ai vasul murdar, inseamna ca instalatia ta nu este ok. Fa o curatare, si incearca sa cureti vasul, ori inlocuieste-l. Daca depunerile sunt negricioase, atunci ai probleme la termoflot ori chiulasa.

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Are 20 de ani masina, a stat vreo 5 ani pe bara, nu am probleme cu consumul de ulei sau antigel, e un reno 1.6 8v benzina, asta e problema trebuie schimbat vasu sau curatat ca nu se vede nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Antigelul se schimba cam la 5 ani, altfel face multe depuneri. Vezi tu doar vasul murdar, dar realitatea este ca in motor se pun si mai multe depuneri. Vasul de expansiune este doar rezerva de antigel, motorul este mai jos, si raman foarte multe reziduri in el. La fel si in radiator. Daca nu le cureti la timp si nu schimbi antigelul, depunerile alea obtureaza canalele de racire, iar motorul se va supraincalzi. E suficient sa il incingi de vreo 2 ori, si deja vei avea probleme (joc la cuzineti, chiulasa deformata, etc).

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

A fost schimbat acum 2 ani antigelul cand i-am schimbat distributia si pompa de apa

| mgtow a răspuns (pentru Nimeni10):

Schimba vasul atunci, nu strica

| Sofer a răspuns:

Eu zic sa schimbi vasul cu unul nou sau sa îl cureți pe cel vechi.

| Panamax a răspuns:

In momentul in care desfaci capacul se poate controla nivelul.
Daca nu reusesti chemi un copil de 5 ani sa te ajute.

| Digikey a răspuns:

Poti sa completezi linistit 500ml cu apa de baut daca este nevoie.Antigelul este facut din apa amestecata cu antigel concentrat.Doar scade concentratia.In loc sa inghete la -30 ingheata la -25.
Ideea este sa controlezi densitatea inainte de venirea anotimpului rece.