| Neindemanatul a întrebat:

Niste "mecanici" nu au peins bine furtunul de la filtrul de motorina(amplasat peste alternator) si mi-a curs ceva motorina peste alternator(probabil si electromotor) dar si cureaua de accesorii, mai pot porni masina sau sa astept pana pe 25 ianuarie, o duc la reprezentanta(acolo am facut schimbul de ulei/filtre) si sa i pun sa curete?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti lua personal un spray de curatat (brake cleaner), pulverizezi bine pe alternator, curge motorina din el, lasi vreo ora la uscat apoi poti porni masina linistit.
Spray-ul e pe baza de alcool tehnic de obicei, se evapora aproape instant si curata foarte bine motorina si uleiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca curge, nu o sa se usuce niciodata, si sa nu pornesti masina asa, zic eu. Ca e periculos, intreaba i pe aia la telefon si iti zic ei ce sa faci

| Neindemanatul explică (pentru anonim_4396):

A curs ieri am prins furtunul, nu mai curge.

| 4ndr33y a răspuns:

Las-o sa se usuce, motorina e putin lubrifianta, nu cred exista vreo sansa de incendiu.