| Gas a întrebat:

Nu ma prea pricep. Ideea este ca nu mai tin minte ce tip de ulei am in masina stiu sigur ca ii w40 dar nu stiu daca ii 10w40 sau 5w40. As vrea sa mai cumpar un bidon de 1litru sa mai completez pentru ca nivelul se apropie de minim. Intentionez sa schimb uleiul in ianuarie dar pana atunci as vrea sa mai completez ca sa stau linistit. Masina: Renault CLIO RNA 2000.
Are ceva daca in masina sa presupunem ar fi 5w40 si eu as baga 10w40 sau invers? Risc sa stric motorul?

Răspuns Câştigător
| vasilemicutz a răspuns:

Salut! Si eu am exact un Renault ca al tau, dar este din 2001 happy. O sa-ti explic mai complex, fiindca nu ai oferit foarte multe detalii:
1)Daca ai un 1.5 dCi care e diesel: de moment ce completezi cu ulei ori iti arde, ori sunt scurgeri. Daca nu arde ulei, pune 5w40, fiindca este mai subtire ca 10w, iar iarna este foarte bun, mai ales la porniri "la rece". Daca iti arde ulei, pune 10W, grosimea acestuia va compensa mai bine uzura segmentilor sau a garniturilor de la turbo/supape, si va trebui sa completezi mai rar.
2) Pentru motorul de 1.4 MPI, pune 5w40, este tanc acest motor, rezista mult si bine, nu are probleme cu arderea de ulei deloc.

| Gas explică (pentru vasilemicutz):

1.4 Benzina

| anonim_4396 a răspuns (pentru vasilemicutz):

Super raspuns happy subscriu diferenta intre 5w si 10w este vascozitatea.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai bine sa te uiti in manualul masinii

| darrio2007 a răspuns:

Ai uitat ce ai bagat la ultimul schimb de ulei? Grav!

| Baddboy a răspuns:

Nu are nimic
Logic masina mananca ulei, tu pui tot subtire? gresit.
10w40 e mai bun, uzura e mai mare are 18 ani masina

| Panamax a răspuns:

Pune 5W40 sau 5w30.
Mai repede se strica motorul fara ulei decat de o combinatie de uleiuri.Si ca sa-ti faci o idee uleiul din supermarket contine 30%ulei reciclat din uleiuri uzate, apoi daca nici ala nu este amestec, nu stiu ce sa mai zic.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Pune 5w40 că în general ăsta se folosește la mașini