| anonim_4396 a întrebat:

Nu ma pricep la cauciucuri de masini si am o problema:

vreau sa schimb 2 cauciucuri...

eu pe masina mea am 3 cauciucuri 195/65/R15 si 1 195/60/R15
care e diferenta de la 60 la 65? deranjeaza cu ceva?

ce reprezinta 195, 60/65 si R15?

am inteles ca R15 conteaza la cauciucuri de restul nu stiu nimic...

am vazut undeva jante de tabla de logan de R15 si eu am tot R15 pe masina mea dar nu e logan...pot sa cumpar jante de R15 pentru masina mea?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Vad ca pentru classic 2 G sunt si jante pe 14'' si pe 15'', alea pe 15'' de logan tot 4 prezoane au, iar la gauri ar trebui sa se potriveasca, fiind identice din cate observ. nu cred va fi o problema.

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Acel 195 e latimea cauciucului, acel 65 e talonul, adica inaltimea lui, de la asfalt la janta, iar acel 15 e diametrul in inch! poti sa pui si pe 60 la talon, dar sa fie toate la fel, doar ca va cobora putin garda masinii si posibil sa se comporte diferit fata de cele recomandate de producator! acum despre dimensiunile jantelor : sunt pe 15, 16, 17, 18 etc! nu orice janta de 15 potriveste! ele au acele gauri unde se prinde cu acele prezoane, acestea trebuie sa fie la fel, sunt roti cu 3, 4, sau 5, posibil si mai multe prezoane! o alta problema este distanta dintre aceste gauri, trebuie sa stii exact ce cauti, pot fi 2 roti cu 5 gauri pentru prizoane dar sa nu potriveasca intre ele din cauza acestor distante intre gauri! sper ca te-am lamurit cat de cat! bafta!

| anonim_4396 explică (pentru RS4):

Eu am un Opel Astra Classic II G, am 4 suruburi la ele...
treba e ca nu stiu daca alea de logan se potrivesc, ai idee?(daca distanta la gauri e la fel sau foarte aproapiata)

| PaulCCraciun a răspuns:

60 si 65 reprezinta raportul dintre inaltimea pneului ( cand te uiti din lateral ) si latimea acestuia ( care este reprezentata de acel 195 exprimat in milimetri). si bine inteles ca pneul cu 195/60 este mai mic decat cel de 195/65.
'R' vine de la modul de constructie al pneului, acele sarme metalice din pneu sunt dispuse 'R'adial, adica perpendicular pe directia de rotatie.
'15' semnifica diametrul jantei, exprimat in toli/inch.
pentru siguranta, si pentru a evita orice neplacere cauzata de politie, este indicat ca toate pneurile sa fie la fel, cel putin 2 cate 2, adica 2 pneuri indentice pe fata si alte 2 penuri indentice pe spate. nu e obligatoriu ca toate cele 4 pneuri sa fie indentice, de exemplu pe spate poti pune cauciucuri mai mari ( conform specificatiilor date in cartea tehnica a masinii ) din cauza ca rotile spate nu bracheaza, cel putin nu atat de mult ca rotile fata ( dupa cum probabil stii, mai nou sunt masini la care se vireaza si rotile spate, dar cu un unghi foarte mic ).

bine-inteles ca acel "15" conteaza la cauciucuri, ca altfel nu se potrivesc pe janta.

daca ai cauciucuri cu dimensiuni diferite, diferenta va fi sesizabila in special daca pneurile sunt pe fata, masina va tinde sa traga intr-o parte, daca le ai puse pe spate, senzatia nu va fi atat de proeminenta, dar risti ca masina sa nu se comporte normal in cazuri de urgenta, gen franari bruste pe diferite suprafete.

jante de tabla care sunt pe logan, eu am vazut montate ( din frabrica ) pe mai toata gama renault, volkswagen golf, ceva opel-uri si mai erau ceva modele.

| anonim_4396 explică (pentru PaulCCraciun):

Eu am un Opel Astra Classic II G, am 4 suruburi la ele...
treba e ca nu stiu daca alea de logan se potrivesc, ai idee?(daca distanta la gauri e la fel sau foarte aproapiata).

| PaulCCraciun a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca pentru classic 2 G sunt si jante pe 14'' si pe 15'', alea pe 15'' de logan tot 4 prezoane au, iar la gauri ar trebui sa se potriveasca, fiind identice din cate observ. nu cred va fi o problema.

| viorelalyn a răspuns:

60 si 65 reprezinta raportul intre inaltimea flancului si latimea pneului. poti dar sa se nimereasca la prezoane(suruburi) si sa fie 195/65/R15

195 este latimea totala a pneului in milimetri
60/65 este raportul intre inaltimea flancului si latimea pneului
R-structura pneului este radiala
15-diametrul interior al pneului