| anonim_4396 a întrebat:

Nu s-a gandit nimeni sa scoata pe piata niste stopuri led tip fagure pentru noile modele dacia 2016 facelift sau macar sa isi puna cineva niste becuri led sa vedem cum arata?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca toate marcile auto, in primii ani de fabricatie a tuturor modelelor, nu dau licente pentru fabricare de piese inlocuitoare, niciunui producator din afara. Exceptie fac fabricile care produc special pentru uzinele marcii respective, dar nici aia nu au dreptul de a le vinde pe cont propriu.
Unul din motive ar fi faptul ca masinile au garantie, iar al doilea, ca trebuie sa mearga doar pe piese originale, pentru a vedea eventualele probleme ce tin de fiabilitate. Daca ar ajunge piese de calitate mai slaba pe masini noi, fiabilitatea ar scadea considerabil, si ar avea de pierdut chiar producatorul masinii, desi nu cedeaza piesele produse de el.
Becurile cu led puse in stopuri arata mai nasol decat becurile clasice.
Daca ai Logan 2016 si vrei 'tuning', apeleaza la un atelier de stopuri si faruri la comanda. Sunt destule, pe Facebook si forumul 4tuning.
Atentie insa, elementele de iluminare si semnalizare 'la comanda', nu au omologare recunoscuta RAR, dar ca si functionare/vizibilitate se incadreaza in normele pentru ITP, de exemplu.

| uncetatean123 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E clar...ma gandeam ca tentatia e foarte mare de a schimba macar becurile cu ceva care chiar sa dea impresia ca sunt leduri pe spate. macar sa bata altfel lumina sau ceva mai puternice. nu stiu. asa se vede ca e un simplu bec.
Am mai vazut la unele modele de audi parca niste stopuri cu becuri normale dar nu se vedea deloc becul, era cumva acoperit iar lumina era imprastiata pe tot stopul, daca nu te pricepeai chiar ziceai 100% ca e led.

| JackR a răspuns:

Nu

| DorelExpertu a răspuns:

Pai tu ce astepti?
Invitatie scrisa de la Dacia?