| RaAlexandra a întrebat:

O amenda de 250 de lei pentru rovinieta primita prin ianuarie, dar trimisa fostului proprietar iar acesta a binevoit ca zilele acestea să ma înștiințeze si pe mine, la cat credeti ca a ajuns?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenzile nu cresc, tot atat va trebui sa platesti, respectiv 250 lei. P.S. Trebuia sa inmatriculezi masina pe tine in maximum 90 de zile de la cumparare. Daca se descopera ca nu ai inmatriculat-o atunci se suspenda inmatricularea si nu vei mai putea circula cu masina pana n-o inmatriculezi. Daca se descopera ca ai circulat dupa suspendare atunci vei avea doasar penal, conform aer.334 Cod penal.

| RaAlexandra explică (pentru Ioandelasal):

Masina a fost trecuta pe numele meu imediat deci iese din discutie treaba asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaAlexandra):

Daca ai inmatriculat-o inainte de data contraventiei atunci nu trebuie sa platesti amenda, p.-v.c. este nul, avand in vedere ca au indicat gresit persoana vinovata, conform OG nr.2/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 17.Lipsa uneia dintre menţiunile privind numele şi prenumele agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu."
Daca ai inmatriculat-o dupa data savarsirii contraventiei atunci va trebui sa platesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai dovada ca numai acum ai primit amenda, scapi. In rest este cam 0, 02% pe zi, adica 7, 3% pe an. La tine este aproape un an.

| RaAlexandra explică (pentru Salontanul):

Am doar mesajul de la respectivul in care a atasat poza cu foaia de la ANAF

| Salontanul a răspuns (pentru RaAlexandra):

Aia este o dovada. Cat despre faptul ca a zis Ioandela sal ca amenzile nu cresc, iti trimit dovada (legea) ca ele cresc: http://bit.ly/2rDSC5k
Ma mir pentru ca Ioandelasal este un bun jurist!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Te miri degeaba. Se pare ca ai citit doar alin. (1) al art. respectiv, alin.(2) spune altceva, citez:
"(2) Nu se datorează dobânzi și penalități de întârziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel, obligații fiscale accesorii stabilite potrivit legii, cheltuieli de executare silită, cheltuieli judiciare, sumele confiscate, precum și sumele reprezentând echivalentul în lei al bunurilor și sumelor confiscate care nu sunt găsite la locul faptei."

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze! N-am fost atent!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Accept, se mai intampla si apreciez persoanele care isi recunosc greseala.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai inmatriculat masina pe numele tau dupa emiterea amenzii si, deci, implicit, ai o dovada CLARA ca nu era masina ta la momentul amendarii, atunci poti sa scapi de tot de amenda si sa o pasezi vechilui proprietar

daca ai inmatriculato inainte SI a venit pe adresa vechilui proprietar, iar poti sa contesti, si chiar sa te judeci, cineva a facut o greseala de adresa si poti sa profiti de asta