| andreea_gabriela a întrebat:

O asigurare normala de masina, rca, poate sa te despagubeasca daca, sa zicem, un copac cade pe ea si ii provoaca o dauna? Sau astfel de accidente intra doar la Casco?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Casca asigura toate accidentele provocate de natura sau din vina soferului care detine masina. Urat suna casco cine pastele masii a scos denumirea asta? Putea sa-i zica altcumva

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu stii ce inseamna RCA? Raspundere Civila Auto. Pomul n-are nicio treaba cu asta, ca nu conduce vreo masina. Pentru pom, ai nevoie de full Casco.

| sierra1 a răspuns:

RCA nu, casco DA, la fel și primăria, dacă e in oraș, pe stradă, acel copac

| Eugen80 a răspuns:

Nu te despagubeste RCA decat in trafic si nu te despagubeste pe tine, ci pe ce-l care-l troznesti tu, atunci cand tu esti de vina.
Daca iti cade un copac pe masina, da in judecata primaria, daca acel copac este pe domeniu public.
O alta solutie ar mai fi de la asociatia victimelor accidentelor sau ceva de genul, dar slabe sanse. Daca acel copac era pe strada, da primaria in judecata!