| pkpdionut a întrebat:

O bara fata din plastic fiind neagra se poate vopsi cu albastru? Pot aparea probleme in timp?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce e acum pe bara. Daca e plasticul curat, o pregatesti, dai primer plastic, spritzchit la nevoie, apoi vopseaua (si eventual lac). Daca e un primer vechi pe ea (de noua), cam la fel, o slefuiesti putin cu burete si degresant, mai dai un primer de plastic, si ceva sprit, inainte de vopsea.
Daca e vopsea neagra pe ea, poti doar sa matuiesti bine acea vopsea, sa degresezi bine suprafata cu lavete, apoi sa dai vopseaua albastra.
O vopsea aplicata cu cap, dupa o pregatire corecta, nu se exfoliaza decat dupa multi ani.

| OldSoul a răspuns:

Da, bineinteles ca se poate vopsi.
Acum desigur totul tine doar de cum e vopsita.
Daca zici ca e doar plastic, suprafata trebuie pregatita, trebuie dat primmer, daca aceste proceduri sunt facute bine nu ar trebui sa apara probleme.

| Hammurabi a răspuns:

Da. Foarte probabil să se exfolieze.

| Sarcopt a răspuns:

Dacă nu este vopsită bine există riscul să crape sau să se esxfolieze.