| YoyoXender a întrebat:

O întrebare.
Cum s-ar schimba lumea dacă ar crește taxele de 10x pentru toate mașinile, incluse și puterea motorului?
1 Ce mașini s-ar vinde cel mai mult?
2 Ce s-ar conduce cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

In primul caz ar predomina mersul cu bicicleta sau mersul pe jos, deci mai multă sănătate, un mediu de viață cu o marjă mult mai mică în ceea ce privește sedentarismul. Reducând mersul cu mașina, scad și emisiile de noxe, adică micșorăm cantitatea de aer poluat din atmosferă. Încă sunt foarte multe mașini cu un nivel de poluare destul de ridicat (Euro 1, Euro 2, Euro 3, cel mai observabil la aceste trei categorii).

In al doilea caz, posibil ca infrastructura auto să aducă pe piață și mai multe autovehicule electrice. Taxele de întreținere scad, ori un motor electric nu va avea nevoie de o întreținere constantă (de combustibil, de schimbul de ulei) (excepție motorul hibrid, vorbim doar de 100% electric). Pe electric nu există cantități de noxe emanate in atmosferă, deci reducem considerabil nivelul de poluare atmosferică.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aceleasi jafuri (dacii - vw - audi - bmw) mai rar ceva japonez de calitate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar arata ca in Olanda. Transport in comun f dezvoltat, biciclete etc etc. Ei au taxe f mari pe masini

| Adrian5575 a răspuns:

Bicicletele

| badpanda a răspuns:

Ar fi mai mult spatiu pe strada pentru cei care-si permit taxele.