Întrebare recomandată | DomnulMuratura99 a întrebat:

O masina automata sau manuala? Care e mai buna si de ce? Pareri pro contra

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce trafic este acum cutiile automate devin parca o necesitate.
tehnologia cutiilor automate este foarte avansata, ofera performante bune si fiabilitate.

in timp posibil sa faci si economii, nu mai ai ambreiaje de schimbat

| Caro34 a răspuns:

Am condus si una si alta. Cea automata e mai scumpă insa ea face totul, iar tu te poti concentra la drum. Ai doar 2 pedale, usor de manevrat. Cea manuala e mai ieftina, insa repede o poti strica daca nu schimbi la timp vitezele fiindcă o duci pe ambreiaj. Cred ca piesele de schimb se gasesc acum destul de repede pentru ambele. Nu stiu cum e pe termen lung cu ele; am masina manuala doar de 5 ani! Numai bine!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

La automată daca s-a stricat ceva te-ai dus plli de suflet si trebuie sa stai sa schimbe tot la ea pe când la manuala mai poti să faci ca românu si s-o legi cu sârmă si te mai duce o perioadă. Ce-i drept îi si mai usir de condus da tot la manuală as rămâne.

| suntserios a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si daca se duce discul de ambreiaj ce mai legi cu sarma?

| sir sanjei a răspuns:

Ma intreb oare de ce toti neavizati isi dau cu pararea despre chestiuni tehnice care ii depasesc.

Cutia automata este net superioara peste cea manuala.
Costuri de exploatare mai mici, adaptabila pe stilul de mers al soferului, in functie de producator revizii mai rare.
La manuala, in functie de motorizare, costurile de exploatare a cutiei de viteze pot fi exorbitant de mari!
Un pro pentru manuala, este ca e mai ieftina la achizitia unei masini noi si cam atat!

| GabrieloKg a răspuns:

Daca vrei sa simti placerea unei masini adevarate, cea manuala este alegerea, arta de a schimba vitezele la timp si sa te descurci in trafic e foarte frumoasa. Daca ai tractiune spate, mai bagi un drift, un drag(liniuta). Acum este vorba de: cum te simti tu mai bine. Daca vrei sa o cumperi de noua, mergi la reprezentanta si incearca ambele modele, atunci vei afla rspunsul.

| AssoX a răspuns:

Daca esti femeie alege cea automata, daca vrei sa conduci pebune iti iei manuala

| suntserios a răspuns (pentru AssoX):

Hmm, mai exista mentalitati din astea avand in vedere tehnologia auto din 2017? Aparent da

| AssoX a răspuns (pentru suntserios):

Technologia auto din 2017? ma bucur ca tu iti permiti o masina din 2016-2017, eu unu nu imi permit ...si parerea mea este ca daca vrei sa simti cum e sa mergi cu adevarat cu masina e nevoie de una manuala

| suntserios a răspuns (pentru AssoX):

Cutiile cu dublu ambreiaj care sunt cele mai performante au aparut de mai bine de 10 ani, nu asta e problema.

Iti zic eu cum e sa mergi cu adevarat cu masina. Mergi 200m, te opresti la alt semafor, mai schimbi 3-4 trepte intr-un minut si te opresti iar. Prinzi un semafor de 3 ori, faci muschi de la ambreiaj, o adevarata placere in traficul anului 2017

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Mașina manuala nu consuma așa mult in trafic.
Pentru drumurile din Romania mașina cu cutie de viteze automata e cea mai buna.

| PlutonieruTheRealOne a răspuns:

Pai esti simplu. Daca vrei o masina automata ori esti începator ori nu vrei sa te obosesti conducand prea mult.Manuala pe de alta parte este clar ca vrei sa faci ceva profesionism din asta.Multa bafta

| Jugar-Serban_Daniela_1994 a răspuns:

Din punctul meu de vedere o masina manuala este mult mai buna decat una automata, o controlezi tu, este mai ieftina

| Andrei114 a răspuns:

Mai bine automat căci în primul rând este mai ușor de manevrat cu 2 pedale și este mai simplu să te concentrezi. Un automat bun este Honda Civic Hybrid 2008