| Kevin1975 a întrebat:

O masina cu volan pe dreapta mutat pe partea stanga o sa imi cauzeze probleme la rar? Proprietarul actual a cumparat-o cu volan pe dreapta, a inmatriculat-o si dupa i-a schimbat volanul. o voi putea inmatricula pe numele meu?

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Tu nu mai ai treaba cu rar-ul.
Nu se mai face identificarea la rar pentru transcriere.
E suficient sa fie itp-ul valabil, apoi mergi la serviciul de inmatriculari si il transcrii fara probleme.

O posibila problema e cand vei face itp-ul dar probabil cu o mica atentie catre persoana corecta nu va zice nimeni nimic de volan.

| Kevin1975 explică (pentru OldSoul):

Asta era valabil daca si el a cumparat masina tot din Romania. masina a fost adusa din Anglia ( el nu recunoaste) si chiar a dat un apropo, ca ia rar ul fara probleme.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O poti inmatrucula, cu conditia ca serviceul sa fie autorizat de RAR pentru asemenea modificari.
la verificarea RAR ai nevoie de P.V. de modificare din partea serviceului

| Kevin1975 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Propietarul nici nu recunoaste ca a avut volanul schimbat. 100% nu are asa ceva. deci nu o pot inmatricula sa inteleg?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Kevin1975):

Nu; nu o poti inmatricula! :'(

| Anonimul219 a răspuns:

Daca masina a fost inmatriculata in Romania, nu mai trebuie sa faci RAR-ul din nou, cel putin eu nu l-am facut cand am cumparat masina.

| Kevin1975 explică (pentru Anonimul219):

Este inmatriculata in tara, dar daca proprietarul a dat apropo ca ia rar-ul fara probleme ( aici era vorba ca masina nu are catalizator pe evacuare) da de inteles ca s-ar face rar-ul inca o data.

| AndreiDaic0v a răspuns:

Da o poyi imatricula pe numele tau dar exact cum a facut si el trebuie sa dai bani dar nu stiu cat si nu iti cauzeaza probleme volanul pe stanga daca mecanicul stia ce face