| ion112 a întrebat:

O seara buna va doresc! M-a confrunt cu o problema ceva mai delicata si as dori sa
imi raspunda cineva in cunostinta de cauza. Ieri am achizitionat un autoturism
sh. proprietaru din talon a vandut acum un an masina altei persoane trecand pe
talon "instrainat catre" persoana respectiva a mers cu masina asa timp de
un an, dupa care a vanduto altei persoane. Si abia apoi am cumparat-o
eu.Adica ieri., eh, toata treaba e ca mi s-a dat fiscalu la
zi, autoturistu are taxa platita, si saptamana viitoare ma programez la rar
deoarece vreau sa o inscriu pe numele meu. intrebarea e daca o sa am probleme la
inmatriculare sau daca o sa am probleme cu politia daca ma opreste. Stiu ca
legea este ca trebuie inmatriculata in 30 de zile, deci teoretic nu ar trebui
sa am probleme in acest sens deoare am contractu de vanzare cumparare. Dar ma
gandesc sa nu am probleme datorita faptului ca pe talon este inscris instrainat
de mai bine de un an

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La serviciul inmatriculari nu conteaza data instrainarii, nici faptul ca intre timp acesta a revandut masina. Important este doar sa fie semnat/stampilat de proprietarul trecut in talon. In schimb daca esti oprit in trafic poti fi amendat.
Pentru inmatriculare ai nevoie de CIV, talon, buletin, contracte/facturi de la proprietarul din CIV pana la tine, fiscalele de la proprietarul din CIV pana la tine, copie RCA in vederea inmatricularii, certificat de autenticitate de la RAR, adeverinta de nerecuperare taxa de la ANAF sau dupa caz chitanta cu care ai achitat taxa, chitanta CEC de 37 de lei (taxa talon).

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, la orice control in trafic, politistul poate retine certificatul de inmatriculare, eventual si placutele (lucru care te obliga sa platesti platforma). Amenda era in jur de 600 de lei.
Ma mir ca nu s-a intamplat acest lucru anul trecut, cat a circulat celalalt proprietar cu ea.
Deci, nu recomand sa circuli cu masina, pana nu faci transcrierea.
Cat despre inmatriculare, este posibila, insa te sfatuiesc sa apelezi la un birou de acte auto, ca sa te indrume in rezolvarea situatiei. Stiu ca se fac inmatriculari cu masini trecute pe la intermediari, insa sunt necesare mai multe acte (fiscal de la intermediar, copia lui de buletin, etc).
Daca mergi la un astfel de birou, sau mergi pana la inmatriculari si citesti actele necesare de pe acele panouri de pe perete, afli ce e de facut.