| Anonimaaaxgar a întrebat:

O Skoda Octavia 1, 1. 9TDI AXR ce distributie are: OHV, OHC sau DOHC?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Skoda ce arati tu este-OHC, adica are doara un singur ax cu came montat in chiulasa, deci are 2 sau 3 valve maxim pe cilindru.
DOHC -inseamna ca are 2 axe cu came montate tot in chiulasa si 4 valve pe cilindru
OHV inseamna ca axul cu came este montat in blocul motor si are 2 valve pe cilindru.Asta este motorul ala ce are tije impingatoare sau cum se mai numesc,