| SquidFTW a întrebat:

Ok, am pus o intrebare recent despre motociclete, si daca pot sa-mi iau una de 1000cm3 la 18 ani... Am inteles ca nu, dar am vazut pe internet ca exista limitatoare, si ca poti sa-ti iei o motocicleta mai mare de limita, si sa o limitezi... cum sta treaba cu limitatoeul asta?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca doresti sa devii rapiddonator de organe, atunci ia-ti un motor "tare".
Daca nu, atunci intai obisnuieste-te cu moped-uri si motociclete pana la 125cmc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

CATEGORIA A2
Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

Poti sa o limitezi pentru A2 daca nu e mai puternic decat scrie acolo

| Alfred0703 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri. Daca motocicleta are carburator, atunci umblii acolo si limitezi puterea. Mai exista si limitatoare care nu te lasa sa treci de 35 kw(te limiteaza la turatii). Practic daca iti iei un motor de 1000 cc o sa fii limitat la 7000 de ture(depinde de motor). Aceste limitatoare trebuie instalate la service-uri autorizate si trebuie sa iti dea un document care confirma ca e limitat. Sunt exact in situatia ta. Eu o sa fac curand 18 ani si vreau sa imi iau un motor, dar nu vreau dupa 2 ani sa il schimb. Am optiunea limitatorului, dar nu vreau sa ma complic asa ca am descis sa imi iau un chopper(Harley Davidson Iron 883), care se incadreaza la a2.

| SquidFTW explică (pentru Alfred0703):

Chopper urile sunt super faine, Imi place foarte mult si mie Harley Davidson, dar totusi, nu mi am locul pe ele, mie mi plac mai mult masinile/ motoarele sport.

| SquidFTW explică (pentru Alfred0703):

Plus de asta e si mai scump... din pacate