| Demon3D a întrebat:

Ok deci am condus doar masini pe benzina pana acum si maine ma apuc de scoala pe diesel, cum e plecarea de pe loc? E mai complicat ca la benzina? Merge sa plec la fel cum plec si la benzina?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pleci mai usor de pe loc, dieselurile au cuplu mai mare deci pleca mai usor

| SkyPilot a răspuns:

E la fel ca la benzina, doar ca masina e mult mai puturoasa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este acelasi lucru.

| Koss01 a răspuns:

Nu e o diferenta foarte mare dar daca stii sa mergi pe benzina stii sa mergi si pe motorina diferenta e ca la motorul diesel plecarea ii mai usoara poti pleca doar din ambreiaj fara sa accelerezi cam asta ar fi diferenta si o plecare mai greoaie putin

| marian7474 a răspuns:

depinde de masina pllecarea la dizel e un pic mai greoaie dar nu iti mai moare motorul

| jastin2013 a răspuns:

E mai usor pe diesel, plecarea o faci din ambreiaj, e mai usor, daca te descurci pe benzina e imposibil sa nu te descurci pe diesel, la diesel cand dai drumul la ambreiaj masina tremura si o auzi dupa motor, la benzina e mai sensibila