| anonim_4396 a întrebat:

Opel Astra Sedan sau Skoda Fabia? motor de 1.4 sau 1.6? Vreau consum cat mai mic in oras.

10 răspunsuri:
| vlad93fcv a răspuns:

Dintre cele doua ti-as recomanda Fabia.Motor 1.6 TDi, 90 cp sau varianta noua de 105.Nu cred ca vei tine masina doar pentru oras, vei avea drumuri si extraurbane si consumul la benzinare isi va spune cuvantul.Nu cumpara masini cu motorizare mica cu gandul de a face economie.Motoare 1.4, 1.2 (in general cele sub 90 cp) sunt fiabile dar puturoase si vor scoate aprox. acelasi consum ca si cele mai potente. Fabia este si mai aratoasa, Astra e prea anosta.Ti-as mai recomanda Golf 5, Ford Focus, sunt masini ieftine la intretinere.Si dieselurile nu au probleme iarna.Motoare diesel moderne sunt faciute sa plece la sfert de cheie chiar si la -15,-20 de grade, atata timp cat nu ai bujii arse ceea ce duce la invartirea de 5-6-7 ori a electromotorului pana ca motorul sa porneasca.Plus ca dieselurile se incalzesc cel mai bine in mers, nu ai nevoie sa stai pe loc sa se incalzeasca motorul.Dar daca tu vrei benzinar iti recomand un 1.6-1.9 ca mai apoi sa-l treci pe GPL.

| RB26DETT a răspuns (pentru vlad93fcv):

Ok, 1.6 diesel am vazut, dar nu 1. 6Tdi, dar 1.9 benzina, scuza-ma nu am vazut niciodata. Referitor la intrebare; in locul tau as alege skoda, mi se par mai bune decat opel-urile, la opel un motor de 1.6 are 101 cai putere pe cand la skoda ai 110 cai putere la acelasi motor si consumul este cam acelasi, mai ales daca iti montezi instalatie gpl iesi foarte bine cu banii si consumulwinking de exemplu un 1.6 poate consuma undeva la 7 sau maxim8 litri la 100 km in oras, 8 litri x 3 lei =24 lei [pe GPL] si vine 8 litri x 6 lei =48 lei, acum spune-mi, cum iti convine?winking
Dezavantajele la GPL ar fi greutatea rezervorului [ la masina mea cantareste aproximativ 40 de kg gol ] si pretul de cumparat+montat dar in timp iti scoti baniiwinking

| vlad93fcv a răspuns (pentru RB26DETT):

TDi sau Turbocharged Direct Injection este denumirea motoarelor din grupul VAG intalnite pe VW, Seat, Skoda. etc.Asa cum PSA are HDi (Citroen ) TDCi (Ford) care de fapt este unul si acelasi motor, doar denumirea difera. TDi este denumirea "generica" sa zic asa si sunt cele mai intalnite pe Golfuri (5, 6,7).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra, se aseaza mai bine pe drum, si motoarele Opel sunt bune la raportul consum/putere. Depinde la ce ani de fabricatie te-ai gandit, eu pot sa-ti spun ca un Astra F 1.4 caroserie hatch era mult mai bine motorizat decat o Octavia I 1.6 8v, iar Fabia este pe platforma de la Polo, in care te bate vantul cu tot cu masina, daca treci cu viteza o trecere peste calea ferata pierzi controlul laughing
Recomand Astra, daca iei modelul scurt poate sa fie si 1.4. Daca vrei caravan as recomanda 1.6, desi nu e mare diferenta de greutate, e masina mai mare si mai putin aerodinamica.
Despre Polo nu am decat minusuri, un motor 1.4 8v consuma 5.5-6% in afara localitatii, desi aveam spatiu in el cat intr-o cabina de telefon. Avea putere, dar ce folos, cand de la 100 in sus ma simteam ca pe un monociclu, iar cutia era defecta, caraia/trosnea indiferent cum schimbam.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Astra Sedan. E mult mai masina decat Skoda Fabia (tinuta de drum mai buna, interior mai practic si mai spatios, portbagaj mai mare). Personal, iti recomand o Astra G Break, e mai buna ca sedanul si mai practica. Ca versiune de motorizare poti merge pe 1.6 16v 101 cp (daca nu te deranjeaza consumul de 10-12 in oras atunci asta este versiunea de motorizare perfecta). 1.7 CDI consuma foarte mult pentru un Diesel (iarna iti ia si 12 in oras iar vara, cu AC pornit nu scoti consum sub 9 in Bucuresti si sub 8 in alte orase cat de cat aglomerate) si dezvolta doar 85 cp, un motor cu un randament foarte prost pentru un Diesel (macar daca scotea 100 cp din 1.7 la consumul pe care il are era altceva, dar asa eu as zice pas)

| figaro a răspuns:

Opel,este mai fiabila + aspectul, motor de 1.6->motoru fiind mai mare duce mai usor caroseria, nu se chinueste, cele de 1.4 nu sunt asa reusite (exceptant cele din generatia noua), e doar o parere.De ce diesel-u nu e o optiune buna?

| EmilTraian95 a răspuns (pentru figaro):

La diesel sunt probleme iarna de obicei si nu vreau sa risc vreau o masina care sa imi dea cat mai putine batai de cap si sa imi scoata cat mai putini bani din buzunar pe intretinere.

| figaro a răspuns (pentru EmilTraian95):

Masina mea e din 2001, are o baterie de 5 ani, porneste la a 2a cheie iarna la -15 grade, tinuta afara, stai linistit si benzinarele au urmarile lor, cat despre investie...totul depinde ce noroc ai la cumparare, eu zic sa te mai gandesti.

| Tyberyu_Toma_1998 a răspuns:

Skoda fabia

| Loati_Don_1989 a răspuns:

Fratilor va recomand un motor de isuzu dizel opelu corsa are pe el 4 la suta consuma. aldoile e vw turan peste anul 2005 1.9 dizel consum 5 la suta an oras 5, 5 la suta la 140 km la ora am avut 5, 7la suta am mers faget satu mare si mi-a aratat consumu an bord si asa a fost turanu e cele mai bune masini