| WayhaughtK a întrebat:

Parere Audi A4 B7.
As vrea sa stiu cat de fiabila, confortabila, sigura etc. este aceasta masina.
Din cate stiu cel mai bun motor pe diesel este 1.9 tdi.
Dar pe benzina? Care ar fi cele mai ok motoare?
Merita luata masina?
Daca da, care ar fi maximul de km in bord la care ar trebui sa o cumpar?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Orice motor este bun, altfel nul punea fabricantul pe masina nu crezi?
Dar iei masina fctie de cati bani ai, cu cat motoru e mai mare cu atat costa mai mult, si combustibil la fel.

Asa pentru tine ca vorbesti de motoare mai mici, bun este motoru de 2 litri, vorbesc de banzina.
Eu am avut Audi a4 din 2005 si 2008, ambele is la fel, merg fara probleme.
Ce am observat este consumul de ulei, este cam mare, motorul ala consuma ulei, dar nu pot sa zic sigur pentru ca ambele masini erau folosite, nu le luasem noi.
Acum am un A6 nou, tot cu motor de 2 litri si de 2ani nimic,na consumat mai deloc, bine vorba vine ca e noua, a fost, voiam sa zic ca am luat-o de noua.
Deci depinde si cine a folosit acea masina inaintea ta, asta daca cumperi o masina folosita.
Km cati sa aiba? Km sincer nu conteaza la o masina, asta daca acea masina a fost intretinuta corect.Ma refer la motor si transmisie,restul la orice masina trebuie sa schimbi suspensii,frane,cauciucuri etc.
Km mai conteaza pentru market,care face ca pretul unei masini sa fie mai mare sau mic fctie de cati km are la bord.
Motorul ca si motor cei inauntru,daca a avut apa,ulei la timp nu sunt probleme.
Dar restul cum ar fi turbo,suspensii,sau bucse cum zic romanii,placute de frana cauciucuri, alternator, electromotor, pompa de directie daca are, pompa de apa, astea oricand pot cadea pe rand sau si mai multe deodata daca masian are f multi km.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Iti dai seama ca Audi e masina adevarata. E foarte buna. Fata de Mercedes si BMW, e putin mai ingusta, ai mai putin loc pe interior.
Eu iti recomand Diesel.
Masina merita luata, dar depinde de multe lucruri: de aplicatiile pe care le are, de motor, de cai, de km, de consum, poluare... in functie de asta e si pretul. Eu ti-as recomanda sa iei una sub 150.000 km, ca de la 200.000 in colo incepi sa bagi bani in ea, si piesele si serviciile la Audi sunt scumpe. Daca ai bani, chiar mai putini km. Sa aiba macar Euro5. Era bun sa pui si tu o suma de bani in care vrei sa te incadrezi, si asa iti puteam recomanda ceva.

Dar repet, o masina Audi, e greu de intretinut, la fel MB si BMW. Sunt scumpe piesele, serviciile (schimburi de ulei)...