| anonim_4396 a întrebat:

Pareri Matiz?
Vreau să-mi cumpar Matiz pentru a merge cu el la serviciu 20 km în fiecare zi. Cum nu sunt pasionat de mașini, nu mă interesează performantele. Vreau doar sa nu mă ploua și să ma ducă.

La ce preț ar trebui să fie unul decent?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

500€

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rugineste, se rastoarna la prima adiere a vantului.
Mai mult de 400e nu as da pe unul. Iar pentru o naveta, eu as alege ceva mai bine proiectat, cum ar fi un Polo 1.0 mpi sau Corsa C 1.2
Sau un diesel mic, in genul lui Seat Ibiza 1.9 sdi
Matizul mi se pare prea conserva, nu degeaba au disparut de pe drumuri.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Atunci este perfect!

Bafta.

| Frank51 a răspuns:

Gasesti polo care arata mult mai bine si este la fel de fiabil.

| Sofer a răspuns:

Idee proasta matiz. Polo sau corsa mai bine.

| Nemessys a răspuns:

E o masina ok pentru ceea ce vrei tu, dar este o loterie. Eu unul nu as avea incredere sa cumpar un matiz deoarece ruginesc si se duce naibii tabla, similar cu loganul. Rezista, dar rugina e problema. Poti sa iti iei, nu ai o suma mare de pierdut, dar iti recomand sa o verifici cumva cu cineva specializat. Iti recomand baietii de la Masina Potrivita. Au si site si canal de Youtube.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tre sa cauti unu fara probleme cu rugina ceea ce este destul de complicat finndca marea majoritate nu mai au deloc praguri dupa 10 ani.

| zilog a răspuns:

Am mers cu matiz din elvetia pana in moskova de 60 ori
m-am insurat cu o rusoaica si macar o data la 6 saptamani faceam naveta geneva moskova
piese ieftine o masina care li-se face mila la mecanici si te lasa inpace nu iti cer nici vamesii nici militienii nici mafiotii nimic nici macar cersatorii nu vin la geam de matiz

| nicu991 a răspuns:

De găsit in stare bună, găsești si la 3000 lei. Partea proasta este ca nu prea se mai găsesc piese de schimb noi iar dacă se gasesc sunt cu prețuri nesimțit de mari.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Fratele meu a avut matiz, și i se strica mereu, nu îți spun sa nu iei, dar dacă îți cumperi fii atent ce cumperi, sa fie în stare cat de cat bună. Sa te tina măcar 10-15 ani. Sau mai bine mai pui încă 10 milioane și poate găsești ceva mai bun

| diNNozo a răspuns:

Salut. Ai ales foarte bine. Matiz este o masina cu un consum mic. un motor ieftin la piese. cat despre pret. un prieten a cumparat una cu 1000. de lei de la o batranica in stare buna. ingrijit cu acte la zi