| AnonymousLoki a întrebat:

Pe banda de stocare ai voie sa circuli pe partea gradata?

1 răspuns:
| angel74dm a răspuns:

„Banda de stocare este destinată vehiculelor care vor să vireze la stânga. Acestea, chiar dacă trebuie să reducă viteza sau să oprească pentru acordarea priorității de trecere vehiculelor din sensul opus de mers, nu vor influența deplasarea celor care îşi păstrează direcția de mers."
Partea gradată nu este destinată circulației ci, dacă de exemplu pe banda de viraj la stânga încap 5 mașini, iar când ajungi tu, în fața ta e deja ultima mașină din coadă, tu ai voie să staționezi pe partea gradată, adică poți să te pui la rând acolo, până pleacă cei din fața ta și avansezi odată cu ei... De obicei se pune în intersecțiile foarte aglomerate și facilitează încadrarea, dacă sunt multe mașini care virează stânga deja încadrate, să poți să te pui și tu la coadă, fără a fi nevoit să staționezi pe banda care merge înainte și să-i deranjezi pe cei ce vor să meargă drept în față...