| CreaţaWsz a întrebat:

Pe ce criterii va bazati cand vrei sa cumparati o masina?

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

1:siguranta
2:fiabilitate
3:calitate
4:design
5:confort
Daca sunt astea nu ma mai intereseaza altceva, da, consumul, motorul astea le iei dupa ce ai nevoie, de cati bani vrei sa bagi in combustibil si intretinere, asta depinde de buzunarul fiecaruia, oricine isi poate cumpara o masina cu motor mai mare de 4 litri dar nu oricine o poate folosi zilnicwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, daca e noua pe motorizare, marca, pret, dotari

daca e sh pe nr km, cum a fost intretinuta, marca, motorizare, dotari

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lucrand in domeniu, imi formez niste 'gusturi'. Mai exact, niste masini pe care mi-ar placea sa le am.
Am avut mai multe feluri de masini, in general cumpar ceva in functie de buget (primul si cel mai important criteriu), necesitati (spatiu-putere).
Am avut si masini cumparate pentru ca erau ieftine, pentru ca aratau bine, sau pentru ca erau un vis pe roti.
De exemplu, am luat o Octavia pentru ca arata a masina mai scumpa decat imi permiteam (proasta decizie!).
Am avut Logan 2009, pentru ca era ieftin si destul de nou (mi-a placut).
Acum sunt la a 2-a Vectra 1.7 TD; prima am cumparat-o pentru ca era un diesel ok, stiam masina, si aveam doar Dacia. Pe asta am cumparat-o pentru ca era foarte ieftina, cu taxa nerecuperata, plina de dotari, intr-o stare foarte buna, si am fost multumit de prima.
De asemenea, daca tot mi-am tras diesel, mai vreau un Opel 2.0T, pentru 'relaxare' big grin
Deci, cam asa gandesc eu achizitiile... Si nici nu am planurile foarte stabile.
Initial spuneam ca imi iau o masina pe benzina, undeva sub 2000e, ca sa fie dupa 2000, cu consumul decent si intretinerea ieftina. Cumparasem deja un Passat aproape cum imi propusesem (destul de spontan), apoi a aparut Vectra asta, si n-am putut s-o las sa-mi scape... Passatul e 4sale, n-am ce face cu el laughing

| OldSoul a răspuns:

In functie de motorizare, pret, marca, aspect, dotari.
Si teoretic numarul de kilometri, dar avand in vedere ca majoritatea ajung cu mai putin kilometri in Romania, ma bazez pe aspect...

| Anonimuserr a răspuns:

Nu mă uit la consum.
Mă uit la design, la ce motorizare are.
Dacă este o marcă consacrată.
Mie îmi plac mașinile noi sincer. Nu sunt adeptul mașinilor secon hand. Mai bine nouă și bună decât uzată.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Stabilitate in curbe,cuplu, greutate, dotari, cai, eventuale modificari

| FlorinCiokan a răspuns:

Logic prima data pretul. Dupa aceea motorizarea. Diesel intotdeauna. Daca e inmatriculata daca nu e las-o acolo. Si dupa partea mecanica si aspectul.
Faci un test cu ea vezi daca totul e in regula la aspect te uiti sa vezi daca nu a fost reparata dupa accidente sau ceva.

| Feyenooord666666 a răspuns:

Consum, motor, costul de intretinere, istoricul masinii etc.
Km nu intotdeauna conteaza ci starea masinii!
Si marca desigur.