| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a reinnoi atestatul profesional de transport marfa ce trebuie facut?

Răspuns Apreciat de Editori
| cyberalex a răspuns:

Daca atestatul de marfuri generale a expirat trebuie sa faci un nou curs, ulterior dind examen...Fiind al 2lea este CPC daca este pentru aceiasi categorie, totusi te sfatuiesc sa dai si un telefon la agentia teritoriala a ARR-ului.
Dacă ți-a expirat termenul prevăzut de lege pentru reînnoirea CPI (adică ți-a expirat atestatul și nici nu te-ai prezentat la o nouă examinare), atunci faci CPI din nou.
CPI = Calificare Profesională Inițială
CPC = Calificare Profesională Continuă
Valabilitatea atestatului CPI fiind de 5 ani.
LINK:
www.arr.ro/