| Iojă_Antonio_1996 a întrebat:

Pentru asigurare auto trebuie sa am permis? Doresc sa fac asigurarea pe numele mamei mele dar ea nu are permis de conducere.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i nevoie de permis, este nevoie sa fii proprietarul masinii. Daca mama ta nu este proprietar atunci nu poate face asigurare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toral eronat. In legea din Romania asigurarea se face pe numele proprietarului masinii nicidecum pe sofer.

| laSoledad a răspuns (pentru suntserios):

Da bine. Ce voiam sa zic e ca la sistemul Bonus-Malus, daca tu ca proprietar dai masina cuiva sa o conduca si nu anunti asta, iar acela face accident, ti se adauga tie puncte Malus. De asta ar fi bine ca asigurarea sa fie facuta pe numele celui care si conduce masina, ca altfel, intotdeauna soferului care cauzeaza accidentul nu i se aplica lui penalitatile Malus la asigurare, ci proprietarului si nu prea e drept, mai ales daca si proprietarul are permis de conducere (nu in cazul asta).

| suntserios a răspuns (pentru laSoledad):

Legea din România zice ca asigurarare se face pe masina si nu pe șofer. Asa ca intre ce vroiai tu sa zici s, ce ai zis si ce zice legea e diferenta mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie.
Si eu am o masina pe numele mamei, ea nu are permis, dar masina are asigurare pe numele ei.

| Alexandra_7889 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptate, dar MASINA este pe numele mamei tale, daca era pe numele tau si voiai sa faci asigurarea pe numele ei nu puteai

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandra_7889):

Nu, asigurarea se calculeaza dupa proprietar. Se poate mentiona soferul pe polita (eu am fost mentionat), dar pretul e dupa proprietara.
Doar in vederea inmatricularii poti face polita pe alt nume, dar ai nevoie de acte de vanzare-cumparare, intre proprietar si cel pe care vrei sa faci inmatricularea.

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Numai pe cine este trecut la proprietar poti face

| DanielVali97 a răspuns:

Poti face asigurarea pe numele mamei chiar daca nu are permis, iar la sectiunea conducator auto poti sa fi tu trecut, tot atata te costa happy