| goldenbullet a întrebat:

Pentru ce motociclete sau masini se poate face scoala de soferi de la 16 ani? Din cate am vazut nu a intrat legea ca poti conduce de la 16 ani masini sub 1000 cm3. Am vazut in schimb ca pot conduce microcar, categoria B1, dar nu stiu care sunt termenii pentru masina ( capacitate motor, greutate ). Pentru motocicleta pana in cati cm3 am voie?

Răspuns Câştigător
| RaraSeeDY a răspuns:

Deci daca ai 16 ani si vrei sa dai de permis, se poate doar de permis de masina.
Categoria este B1, dar capacitatea motorului masinii nu are voie sa treaca de 49 cm3! Definitie este cam asa. Moped sau masina cu 3-4 roti care sa nu depaseasca 49 cm3

| JohnnyBi a răspuns (pentru RaraSeeDY):

Doar de masina? ai voie 3 permise la 16 ani din cate doar 1 este pentru masina. si 49cmc este la AM, cu maxim 7 kw. mai ai A1 cu maxim 125 cmc si maxim 11kw si B1 cu masini de maxim 400 kg si maxim 15 kw.

nu de alta, dar cand iti dai cu presupusul de obicei sa te documentezi despre ce rahat o sa mananci.

| suntserios a răspuns (pentru RaraSeeDY):

Mai baga ceva legislatie rutiera si pe urma da sfaturi. Vezi ca sa chinuit Ioandelasal mai jos

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti obtine permis de conducere pentru autovehiculele ce se incadreaza la categoriile AM (moped), A1 si B1.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare; "
Conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
" b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"