| ClaudiuM1997 a întrebat:

Pentru cei care au Subaru 2.0 150cp diesel, ce ulei recomandati? Atat firma ma intereseaza cat si daca e 5w30 sau 0w30.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Mai rar la un disel ai a vezi 0w30, mai bine mergi pe 5w30 sau daca masina este vechiuta chiar pe 5W40, n-am de unde sa stiu ca nu ai spus ce model de subaru dar asta mai putin conteaza.
Uleiuri bune fac : motul, ravenol, Liqui Moly, etc sa fii atent l acel indice 5w30 si sa fie ceva pentru diesel!
Daca vrei sa fii sigur cel mai bine consulti manualul masinii, sigur il ai caci l-ai primit cand ai luat masina, acolo esre o rubrica care spune ce ulei (indice), ce SAE sa aiba uleiul de motor si ce cantitate!

| ClaudiuM1997 explică (pentru Simpatic):

Masina este al unui coleg, e 2011 cu 120. 000km verificati prin R.A.R. ..Am gasit Ravenol 5W30 ce are la aprobari :Subaru boxer diesel.Cred ca mai sigur de atata nu se poate.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce ulei recomandati?"

recomandarea o face producătorul.
Brand? alege nume cunoscute: shell, castrol, elf, motul,...