| tonyc7 a întrebat:

Pentru obtinerea permisului auto, pe ce tip de masina se face scoala cel mai usor? Pe una cu cutia de viteze manuala (cum sunt majoritatea) sau pe una cu cutia de viteze automata?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că pe aia automata e mai ușor, dar daca faci școala pe automata nu vei avea voie sa conduci manuala.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

OK, dar se gasesc masini destule (toate marcile sau majoritatea marcilor/tipurilor) care sa aiba cutie automata?

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Se găsesc

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Si sunt mai scumpe sau tot la aceleasi preturi cu alea pe cutie normala?
Una care sa fie mini sau cu aspect sportiv m-ar interesa... Cam de marimea Matizului, dar sa fie o marca mai deosebita...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca "inveti" pe automata, de fapt nu inveti nimic.
Va fi aproape imposibil sa inveti manuala, dupa ce incepi cu ce e mai usor.
Daca inveti pe manuala, in 5 minute te obisnuiesti si cu automata.
Deci, invata pe manuala, sau abtine-te...

| tonyc7 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar cine a zis ca mai invat si pe manuala, daca apuc sa invat pe automata?
Invat pe automata si imi iau o masina pe automata. Nimic mai simplu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tonyc7):

Succes, dar in Romania, una din zece masini e automata.
Se intampla sa lasi masina in service, sa ti se ofere masina de schimb, dar... manuala. Si pleci cu taxiul.

| TheGentleman a răspuns:

Îți recomand să faci pe automată, toate noile mașini sunt prevăzute cu cutie automată. Totuși, dacă îți vei dori pe viitor să conduci manuală, vei putea conduce și de pe automată, la fel cum cei care au făcut școala pe cutii manuale pot conduce automate. Categoria B de permis nu se referă la tipul de cutie, ci doar precizează ce autovehicul se încadrează în acea categorie.

https://www.youtube.com/watch?v=BaYkqdmldN8

Aici ai explicat mult mai în detaliu această speță

| 6Radu5 a răspuns:

Daca o faci pe automata si iei permisul poti sa conduci direct pe manuala dar indicat este ca timp de 2 ani sa conduci tot pe automata.Doar femeile dau pe automata, fă scoala pe manuala ca un barbat/fecior adevarat!

| tonyc7 explică (pentru 6Radu5):

Chiar azi am vazut un cursant (baiat la vreo 20 si ceva de ani) care facea pe automata. Scria chiar pe masina ca e pe automata.

| suntserios a răspuns (pentru 6Radu5):

Ai vrut sa zici invers... Daca ia permisul pe manuala poate să conducă directă automata că invers nu are voie. Iar tâmpenia cu automata e pentru femei e fumata de mult, las-o moarta.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Oricum, cu toate ca sunt majoritare acum, cred ca masinile pe manuala o sa dispara incetul cu incetul iar in viitorul apropiat vor exista doar masini pe automata. Am dreptate?

| 6Radu5 a răspuns (pentru suntserios):

Daca iei permisul pe automata si te prinde politia pe manuala fix dupa ce l-ai luat, nu iti pot face nimic! Pe automata dai doar daca vrei sa te bagi si tu in seama ca ai permis.Manuala e mult mai distractiva de condus, pe cand automata nu are nici un farmec.

| suntserios a răspuns (pentru 6Radu5):

Daca esti pe circuit da, e distractiva. In viata reala se vede ca nu stii despre ce e vorba.

| tonyc7 explică (pentru 6Radu5):

Cum poti spune ca manuala e,, mult mai distractiva de condus,, la ce drumuri proaste, inghesuite si aglomerate, cu gropi, cu cocalari si cu stopuri multe avem?

| Xerol a răspuns:

Salut! Dacă o să faci pe cutie automată, nu o sa poti conduce pe cea manuala. Părerea mea este să încerci să faci pe cea manuală.