| terry123 a întrebat:

Peste 2 zile in orașul, ma tem ca nu iau din prima, ce e cel mai important la oraș? Pe ce pune accent polițistul?

Răspuns Câştigător
| Yiing a răspuns:

1. cand urci in masina ai 3 chestii ed facut: centura, oglinzi, scaun.
2. cand pleci, lasi frana de mana, bagi in viteza si pleci.
3. sa incerci sa stai calm, sa vorbesti cu el, sa fii politicos si sa nu te gandesti la el ca la un politist ci ca la un simplu om(pentru ca la urma urmei chiar asta este )
4. sa conduci curat si sa fii mereu gata sa iti redresezi greselile, daca gresesti sa fii primul care le corecteaza!
Politistul sa vada ca ai incredere in tine. Fi calm. este un om.
Succes la examen big grin

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stii legislatia rutiera cu ochii inchisi, ca sa fii in stare sa o aplici pe sosea!
Politistul pune accent pe manevrele pe care le faci pe traseu, daca te asiguri, daca dai prioritate si daca nu bagi viteza.

| NLS a răspuns:

Aplici tot ce ai invatat la legislatie.
Nu stationezi pe interzis (inclusiv trecerile de pietoni),
acorzi prioritate pietonilor si autoturismelor care au acest drept,
respecti indicatoarele si semafoarele,
incerci sa nu iti moara motorul la pornirea din rampa,
iar daca iti spune vreodata "opreste unde vrei", si esti in apropierea unei intersectii, fie ea si cu un drum secundar, ---> think twice happy

La fel de important e sa fii foarte atent la tot ce se intampla pe sosea si pe trotuarul de langa.
Niciodata nu stii cine si de unde iti sare in fata, si daca politistul franeaza primul, ala esti.

Cum a zis si AnaMaria, trebuie sa respecti limitarile de viteza, peste tot dar in special cele din apropierea scolilor, pietelor, etc
trebuie sa te asiguri inainte de a intra intr-o intersectie sau cand schimbi banda,
trebuie sa incetinesti la intalnirea indicatorului Cedeaza trecerea, si sa opresti la intalnirea indicatorului STOP,
astea ar fi doar cateva dintre cazurile mai importante intalnite prin orase.

| Liviu a răspuns:

Ti-a calcat frana, sa te dai jos singur din masina, numai are rost happy esti picat INSTANT! numai are rost sa pierzi timpul aiurea.Nu ai dat prioritate? la fel, -21 de puncte, te dai jos singur happy nu are rost sa te umilesti.Eu stiu cazuri in care ii plimba in bataie de joc cate 30 de minute desi erau picati laughing ca nustateau fraieri la stop.Ma amuza copios cand pica papitoii la stop, eu am fost martor 3 minute, cum a iesit narodu nu sa asigurat, si poc a calcat frana, si sau intors laughing)).Cum sa nu stai la stopuri? eu facusem ochii cat cepele, imi ieseau prin rama la ochelari dupa stop-uri pietoni, si mame cu plozii de mana.Ca deh, era 10 septembrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

șpaga

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Politistul are o hartie unde scriu puncte de penalizare si cand depasesti 21 te pica.Dau un exemplu din burta : ai depasit limita de viteza 5 pct, gresesti la parcare 4 pct, te incadrezi prost 5 pct, etc, etc. Practic orice faci gresit poti primii puncte.Eu iti sugerez sa fi atent la trecerile de pieton, semafoare si STOP sau respectiv cedeaza trecerea fiindca daca nu dai prioritate inseamna picat direct.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Eu stiam ca la parcare sunt 5 puncte

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Am dat numerele acelea din burta big grin. ideea mea e ca el e atent la tot.Amu poti face vreo 3 greseli mici gen parcare fara probleme si treci dar daca nu dai prioritate esti picat.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Prioritatea e 9 puncte, deci gresesti asta de 3 ori si ceau

| Raducons a răspuns:

Sa acorzi prioritate pietonilor si celorlalti soferi, semnele de circulatie, de ex daca este stop opresti, daca este cedeaza trecerea incetinesti chiar opresti daca nu poti trece, si sa mergi cu viteza legala.

| Alexandru250201 a răspuns:

Pai in primul rand pune accent la cat de bine conduci laughing

| xDarkWorld a răspuns:

Salut! Am citit si eu celelalte comentarii, si da, asa este! Trebuie sa stii si sa aplici legislatia, dar ma gandesc ca asta stiai deja.Eu o sa iti dau niste sfaturi mai neconventionale care m-au ajutat pe mine sa iau din prima.
Asadar:
-Este foaarte important sa conduci relaxat.Ce vreau sa zic prin asta..nu trebuie sa fii agitat,sa fii "apucat" la volan, daca vrei. Faci totul cu calm, gandeste-te la persoanele care conduc de ceva timp.(asta ca sa iti faci o imagine mai clara)
-Un lucru la fel de important, despre care multi nici macar nu au habar, este sa te vezi deja cu permisul luat.Adica sa te imaginezi pe tine avand permisul luat..sa iti imaginezi viata cu acest lucru existent in el (https://www.youtube.com/watch?v=azUFjsUeV_U )
-Sa nu te trezesti in dimineata aia cu o atitudine de genul "Hai ca ma duc,ce o fi,o fi".Nu,nu,nu.tu te duci acolo cu "Ma duc sa imi iau permisul", intelegi? Politistul te asteapta de cateva luni sa ti-l dea, nu este inamicul tau, cum cred multi
Nu te lasa inecat in pesimism, aici cred eu ca gresesc cei mai multi.Ai,frate,puterea sa crezi, si o sa vezi cum vin rezultatele, valabil in orice domeniu
Multa bafta acolo!