| Dumis a întrebat:

Pot circula cu masina fara rovinieta pe un drum national in interiorul unei localitati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2^1) Tariful de utilizare se aplică pe reţeaua de drumuri naţionale din România, astfel cum este definită la alin. (1) lit. d), cu excepţia sectoarelor de drum naţional aflate în intravilanul municipiilor între indicatoarele de intrare/ieşire în/din acestea."
Fata de aceasta prevedere rovinieta nu este obligatorie in intravilanul (interiorul) municipiilor dar este obligatorie in intravilanul celorlalte localitati.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu sunt camere care sa iti verifice rovignieta esti ok, si in general nu sunt in localitati

| Dumis explică (pentru suntserios):

Bun, multumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce faci, nene, iar dezinformezi?
Exista zone in care este necesara vigneta, si zone in care nu este necesara.
Te umplu de report-uri, "campionule"!