| Andreiu68 a întrebat:

Pot conduce cu dovada? De unde o iau? Luni dai orasul,iar instructorul a spus ca sa astept permisul sa imi vina si dupa pot conduce, nu imi da politistul acela nici o dovada.Acuma eu pot conduce cu acea foaie pe care mi-o da politistul dupa ce iau orasul? In caz de ma opreste si o arat e valabila, zice ceva? Cum este exact?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti conduce doar daca ai dovada inlocuitoare la permisul de conducere.
Politistul nu iti poate da nici o dovada, pana nu esti introdus de cei de la permise in sistem, si totul decurge bine. El nu iti da nici o hartie la incherea examenului, ba chiar iti retine dosarul cu totul, dupa ce completeaza cu "Admis", de fata cu tine.
Unde te grabesti? raised eyebrows

| Andreiu68 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Politistul iti acea hartie cu grelelile pe care le.ai facut si la sfarsit daca ei orasul scrie jos adims si semneaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cunosc persoane care au terminat scoala de soferi anul trecut si au primit o dovada de la politist care afirma ca ai luat sala, orasul
deci da, poti conduce cu acea dovada pana primesti permisul de conducere

| Andreiu68 explică (pentru anonim_4396):

Si dovada de unde o pot lua? De acolo unde am dat si sala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreiu68):

Da, dar cel mai bine e sa intrebi politistul care te asista la oras

| FakeJoker a răspuns:

Dovada, de vreo cativa ani ca sa te lamuresc, sa da celor cu probleme fizice/psihice, sau celor cu permis suspendat pentru investigatii. Nu se mai da dovada incepatorilor carora nu le-a venit carnetul, asteapta si tu 2-3 zile, ai asteptat vreo 2-3 ani de cand ai invatat sa conduci, mai poti rezista putin. Politistul doar iti da o foaie de examinare care atesta ca ai luat sala si orasul, iti poti incerca norocul la circulat cu ea. In functie de politistul care te opreste vei pati urmatoarele : Va trece cu vederea, vei fi amendat ca nu ai permisul de conducere la tine, sau vei ramane pieton cu dosar penal.