| claudiunik a întrebat:

Pot sa cumpar o masina din spania, si sa fac doar contract de vanzare-cumparare intre mine si spaniol, sa-mi dea actele masinii pe numele lui, sa vin in romania cu ea si sa o inmatriculez? (sa vin doar cu contractrul intre mine si el, cu actele si cu numerele spaniole+asigurare+itp pe numele lui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Gestoria se ocupa de toate actele, iar masina va fi trecuta direct pe numele tau. fara procura vei fi oprit de politie, si masina confiscata.

2 răspunsuri:
| vigome a răspuns:

In Spania nu se cumpara o masina cu contract de vinzare-cumparare ca in Romania. In momentul cind cumperi masina se face transferul in numele tau, direct. Iti dau acte provizorii, cele originale apar dupa ceva timp(destul de repede, cca 2 saptamini). Masina nu poate fi,, ridicata" si folosita in folosul tau daca nu are totul platit, asigurare, impozite si toate celelalte ok. Abia apoi daca vrei o inmatriculezi in Romania.

| DanSor a răspuns:

Desigur ca poti, dar nu cred ca el va fi de acord, pentru ca in astfel de cazuri, daca tu iei amenzile sau trebuie sa platesti taxele masinile, le plateste cel al carui nume apare in acte, deci... spaniolul. laughing)
Fii atent cu actele, sfatul meu dupa cumpararea masinii, sa te duci la ambasada si ceri sa-ti traduca actul de vanzare-cumparare din spaniola in romana. Numai stiu exact cat e taxa, dar nu e cine stie ce.
Succes si mai vb. happy