| Luisman a întrebat:

Pot sa pun folie si sa colantez masina in Romania daca este inscrisa pe Germania? Adica faza e ca eu sunt in concediu in Romania 1 luna, am un bmw... Vreau in timpul asta sa ii pun folie si colant pe toata masina. Credeti ca ma afecteaza cand ma duc in Germania inapoi? Ma pune sa o dau jos sau cum sunt legile? Faza e ca am auzit ca in Germania chiar daca pui colant la masina poti sa-i pui ce culoare vrei pentru ca nu interzice legea nimic de gen. Dau funda cui imi explica toate chestiile astea, multumesc!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca in Germania e diferit de Romania,adica masina apare in certificat rosie si tu o faci verde, asta nu este legal.
Dar un alt exemplu daca masina este rosu inchis si tu o faci rosu deschis atunci este LEGAL.
Deci daca masina ta este neagra, albastra, verde, galbena, rosie, argintie etc daca respecti nuanta de baza, nu vei avea probleme nicidoata, probleme apare cand se schimba culoarea cu o alta fara a se fi trecut pentru omologare pe la RAR.

| Luisman explică (pentru Simpatic):

Am auzit ca in Germania poti sa schimbi culoarea ca este legal nu e ca la noi in Romania, daca e rosie poti sa o faci neagra de exemplu. Fara sa iti faca nimic...acum nu stiu daca e sdevarata, dar mersi de raspuns

| Simpatic a răspuns (pentru Luisman):

Poate da poate nu dar eu unul nu as risca, atata timp cat orice culoare are xxxxx nuante nu vad de ce as schimba total culoarea, adica mie imi place pe albastra mea sa o fac albastru cromwinking
cred ca poti schimba culoarea total dar ar nevoie sa se faca o mentiune in certificat fii sigur de asta, caci una este ca politia sa caute un bmw negru si alta este un bmw verdewinking