| Callme a întrebat:

Poti conduce un ATV din ala pentru copii prin oras pe strada?
Daca da, la ce varsta?
Ai nevoie si de carnet de conducere?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca se incadreaza la ciclomotor cu atestat cel pentru copii dar acelea au anumite conditii. Daca este imatriculabil sau il poti inregistra la primarie da il poti conduce cu atestat de legislatie rutiera. Ai grija cele pentru copii sunt cele foarte mici gen Linhai Joker nu cele mari care scrie pe net ca sunt pentru copii! Daca nu sunt imatriculabile nu le poti conduce decat in locuri special amenajate!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped(vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) il poti conduce de la 16 ani, cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Mopedul trebuie inscris la primaria localitatii de domiciliu si trebuie sa-ti faci RCA. Daca este mai mare ai nevoie de permis de conducere subcategoria A1. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

De la 14 ani cu licenta de cicomotor A1.

| cudyu007 a răspuns:

Da ai voie daca are capacitate d 50 cu atestat d la primarie tonguehappy

| Kiana a răspuns:

Nu ai voie, doar in locuri speciale!