| Janaaaa11 a întrebat:

Poți sa dai de motor la 16 ani? Dacă da, cât costa școala și ce modele poți conduce?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti obtine permis de conducere pentru categoria AM (moped - CC de pana la 50 cmc) si A1 - CC de pana la 125 cmc. Scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți conduce și mașini care nu depășesc viteza de 45 km/ora și care au sub 50 cm cubi. O marca ar fi AIXAM

https://www.cars.ro/utile/masini-16-ani-fara-permis-conducere-22938.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în 22 Aprilie 2011 | AlexicăHD a răspuns:
"Salut si eu am motor si am 16 ani poti cele de 125 depinde ce cauti daca vrei MOTOSPORT (viteza): Honda CBR 125, Yamaha TZR 125, Aprilia RS 125 etc EUNDURO (preferatele mele) : Aprilia RX 125; Yamaha DT, Hasqvarna wrc 125. astea le cam stiu si imi stiu si altele Yamaha TDR, Aprilia xt "

https://www.tpu.ro/......la-16-ani/

| M1989 a răspuns:

Cred ca doar pentru A1 poti asta insemna motor cu putere maxim 49

| suntserios a răspuns (pentru M1989):

A1 are limita de 125.
Am are limita de 50