| Superior a întrebat:

Poti scoate o masina frumoasa si faina din oricare? Chiar si dintr-o dacie? De exemplu Volkswagen Golf 1 e o masina destul de veche dar vecinul a vopsit-o matt,i-a pus jenti rosii,spoiler, bumber in fata si neoane. Si arata foarte fain chiar daca e o masina faina.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sigur ca da, aproape din orice masina poti sa faci una frumoasa, problema e ca nu merita.
Daca vei vrea sa o vinzi, deja poti sa-ti iei adio de la o mare parte din bani.

O masina de 1000 de euro in care investesti 3000€ tot de 1000 de euro ramane, nu-ti va oferii nimeni mai mult decat valoarea pietei, sau cel putin nu cat ai investit tu in ea, am aflat asta pe propria-mi piele, o sa scriu mai jos daca vrei sa aflii detalii despre acest aspect.

Din punctul meu de vedere merita sa investesti intr-o masina in doua cazuri, bine, chiar 3, desi ultimul nu e tocmai despre modificat:
1.E o masina editie limitata/rara
2. Vrei sa o faci de expozitie si sa o pastrezi si sa te mandresti cu ea toata viata
3.E o masina Retro

Asa si eu, am avut o masina in care s-au investit bani seriosi.
Problema a aparut cand am incercat sa o vand.
Initial o pusesem pe net exact asa cum era ea, cu toate modificarile, era undeva la 1000€ peste pretul pietei, imi parea o diferenta mai mult decat justificata.
Modificarile la vremea lor au costat peste 7000€+masina, cel putin din spusele fostului proprietar, acum nu stiu daca era asa sau nu, dar din ce m-am informat, asa era, doar in sistemul de franare au fost investiti cateva mii de €, chiar si in momentul de fata kit-ul pe care-l aveam montat este undeva peste 1500€.
Cum nimanui nu prea ii pasa de ce discuri si etriere aveam eu pe masina si cati bani au costat aceste modificari, tot am scazut din pret, pana m-am apropiat de pretul pietei pentru acel model, si chiar si asa nici un cumparator.
Mi-am zis asa, daca nimeni nu e interesat de masina, poate nu apreciaza modificarile, poate nu vor sa scoata 100-200 de euro cand sa schimbe placutele de frana, am spus bine, oricum intentionez sa-mi fac o masina de expozitie in viitor, lasa ca pastrez eu etrierele ca dupa ele imi pare cel mai rau.
Eram deja informat, am stiut ca exista totusi o cale de mijloc, asa ca am ales sa pastrez in continuare discurile mai mari, dar totusi sa revin la etriere de fabrica, am cumparat etriere, port etriere pentru discurile pe care le aveam, conducte de frana, placute, dus masina la mecanic, si aia a fost.
Eu am ramas cu etrierele, masina a ramas in continuare cu imbunatatiri la sistemul de franare.
La exterior masina a ramas la fel, facusem un calcul, si am ajuns la concluzia ca nu merita sa-mi pierd timpul cu alte modificari, si sa stau cu piesele in garaj asteptand un client sa scot si un profit, am zis ca lasa sa fie clientul multumit, sa se simta fericit intr-o masina frumoasa, ca asa am fost si eu. In cele din urma masina s-a vandut la pretul pietei, desi valora mai mult, dar cel putin clientul a fost unul de nota 10, a acceptat masina asa cum a fost, a stiut ce cumpara, nu am avut de dat explicatii.

In concluzie, trebuie sa te gandesti de doua ori daca vrei sa investesti sau nu intr-o masina, ca banii aia cel mai probabil nu o sa-i vezi. Asta e, e o placere. E un moft de lux cum zicea mecanicul la care-mi reparam masina cat timp am avut-o laughing

| Superior explică (pentru OldSoul):

Eu mi-am promis ca niciodata nu o sa-mi vand prima masina,nu stiu dar de regula eu cumpar un produs, exemplu calculator, nu-l mai vand pe cel vechi, il pastrez. De ce? Ma simt legat sentimental fata de el, cand ma uit la el mi-as aduce aminte de vremea cand mi-a aratat multe lucruri faine si chestii de genul.

| OldSoul a răspuns (pentru Superior):

In general nici eu nu prea-mi vand bunurile, asa am zis si eu, ca o pastrez pana "moare" dar se pare ca, cu masinile nu e tocmai asa. S-a intamplat sa gasesc ceva mai bun, si asta a fost tot, am ales sa o pastrez si sa o vand pe cealalta.
Vorba aia, mereu e loc de mai binelaughing

| DaniTDCI a răspuns:

Fiecare masina e frumoasa in felul ei,

| Yon1470 a răspuns:

Daca ai bani sa investesti, normal.