| AlexDorinel a întrebat:

Pro/contra limitare viteza mașinilor la 180 km/h?

Avantaje și dezavantaje

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

130km e suficient autostrada. Daca s-ar face mai multe variante sa se ocoleasca localitatiile si sa fie 110 km/h pe nationale merita

| sierra1 a răspuns:

Incă o intrebare inteligentă!

- avantajul e că s-ar putea să supraviețuiești idioților

| Wr3nch a răspuns:

Pro ca sa opreasca fraierii cu masini scumpe sa is dea gaz pe autostrada. Dar cred ca is sub 10 locuri in Romania unde poti merge la viteza aia fara sa iti distrugi masina.

| PainTech a răspuns:

PRO (sau mai bine zis de ce e o solutie buna in teorie):
Poate limita oarecum numarul accidentelor grave. In acelasi timp e o viteza mai mult decat suficienta pentru orice fel de urgenta.

CONTRA (sau de ce nu o sa mearga in practica):
Cine o sa vrea sa mearga cu viteza de peste 180 de km/h o sa gaseasca o solutie sa dezactiveze/modifice limitatorul. Deci practic e cam degeaba...

| wildthing a răspuns:

Pe mine nu prea ar trebui sa ma intereseze, pentru ca masina mea nici nu cred ca poate 180 km/h si sunt prea sarac ca sa-mi permit una care poate, dar in principiu nu sunt de acord cu o limitare. Cine depaseste viteza legala isi asuma, daca face vreun accident, de asemenea isi asuma. Oricum totul e pura fatarnicie. Adica peste tot avem limite de viteza, de 120-130 km/h, cu exceptia anumitor locuri din Germania, dar se fabrica masini care pot 300, 330, 350 km/h. Deci practic cum se traduce asta? Noi legiuitorii va punem limita de viteza, dar stim ca voi o veti depasi, altfel nu v-am da voie sa va cumparati masini care pot mai mult de 130 km/h, nu le-am da voie fabricilor sa construiasca masini care pot mai mult de 130 km/h.

| zilog a răspuns:

Eu propun sa fie limitate la 175 Km /h

| CIaudiu a răspuns:

Pro in Romania. Nu este infrastructura atat de buna cat sa mergi linistit cu o asa viteza. In Germania poate, aici nu.