| sebiku a întrebat:

Problema Scuter : Ofer funda celui mai eficient si bun raspuns.
Scuterul meu porneste, cam greu ( se uda bujia). iar apoi isi tine relanti-ul, dar nu se accelereaza, daca accelerez, moare motorul.
Am verificat astfel :
-carburatorul este ok.
-bujia, schimbata
- muzicuta, am apropriat lamelele, se departasera.
Ce sa ii mai fac?!
*Din rezervor pleaca 2 furtunase, unul se duce in carburator, si circula benzina prin el, iar unul duce in gura de admisie, la muzicuta, si nu circula benzina prin el, este uscat. De ce? Nu ar trebui sa trimita benzina in muzicuta pentru a se face presiune in camera de ardere?

HELP ME, please! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Scoatei bujia dai câteva pedale sa dea benzina afara apoi bunei o bujie sa dea bine scânteii apoi dau 3-4 pedale fără contact apoi dai cu contactul pus, lasă-l pornit putin timp sa se încălzească motoru apoi pleci cu el la drum, reglează-ți bine carburator-ul, ii da prea mult de iți moare ție motoru atunci când îl accelerezi, sau trage aer fals pe undeva(verifica-i filtru de aer sa nu fie spart) sau gatu ala de la carburator în grup, compresie mai ai?, dacă compresia e slaba trebuie segmentat ca sa nu te chinui mereu sa-l pornești, dacă compresia e slaba nu are nici motoru putere sa tragă sa fuga cum dorești tu, sper ca ți-am fost de folos happy

| sebiku explică (pentru KaPy2):

Cum se verifica compresia?
Motorul meu nu are putere nici sa invarta roata ridicat pe cric.
Mentionez ca atunci cand pornesc, datorita socului se accelereaza si se invarte roata, dar se potoleste in cateva secunde si moare sad

| KaPy2 a răspuns (pentru sebiku):

Dand la peda, când dai la peda se aude cum ar "tuși" motoru, dacă dai greu la peda ai compresie dacă dai ușor la peda nu-i compresie, când dai la peda dai ușor, când pedala vine în jos simți la picior cum s-ar opri pedala de 2-3 ori asta, sunt și aparate de compresie, scoti bujia si bagi un furtun de la aparatu ala și dand la peda iți indica aparatu cata compresie

11 răspunsuri:
| sebiku explică:

Http://youtu.be/n0Zc5wJSlrc

Un video...idei?

| viotedy a răspuns:

Benzina in muzicuta ajunge din carburator, cand se deschid lamelele.

| KaPy2 a răspuns:

Am uitat sa-ți răspund de ce un furtun este uscat și unul cu benzina,ala cu benzina se duce în carburator,cel uscat iți deschide pompa de benzina sa curgă mai multa benzina, își ia cât are nevoie, prin acel furtun uscat vine vacuumul care-ți deschide pompa de benzina, scoate-i ambele furtune și dai la pedala sa vezi ca nu iți curge benzina, apoi băga furtunu ala uscat și dau o pedala sa vezi cum iți arunca benzina, sper ca ți-am fost de folos

| sebiku explică (pentru KaPy2):

Corect. Iti multumesc mult!
O sa incerc maine sa fac ce mi-ai spus, revin cu informatii.

| KaPy2 a răspuns (pentru sebiku):

Daca nu iți pornește sunt segmenți de vine, sigur tu nu ai compresie, fa o comparație cu un scuter care pornește la sfert da la pedala aia si apoi da la pedala ta de la scuteru tău

| Burdetiu a răspuns:

Ai compresie buna la motor verifica segmenti s-ar putea sa fie uzati si iti pierde compresie de asta nu porneste

| geany_6563 a răspuns:

Frate ia o seringa de benzina desfa bujia pune-i acolo ceva benzina dar nu toata pune bujia la loc dai la pedala sa vezi cum o ia. daca moare mai strange relantiu, sau mai deskide aeru una din doua inchide relantiu la 80/% sigur o sa porneasca daca nu porneste nici cu benzina in cap atunci set dus

| Ovidiu_Edvard_1988 a răspuns:

Daca ai baterie la el schimbo e varza cdi nu mai actioneaza cutia de viteza bafta

| Sebastian_Sebi_1995 a răspuns:

Asa am facut si eu la motorul meu, i-am pus in cap si pornea, acum nu mai porneste nici cu benzina in cap, si ultima data cand m-am plimbat tragea, deci nu cred sa fie de la segmenti...imi spuneti si mie ce are, va rog?