| anonim_4396 a întrebat:

Pustoaica 18 ani, mamaliga in parbriz, conducea o masina cu 150cp, imi loveste masina parcata iar apoi ricoseaza la vecinul in gard.

Mi-a dat asigurarea ei iar masina mea pare dauna totala.

Din cate stiu masina urmeaza sa fie verificata de catre un agent constatator care va decide daca masina se mai poate repara sau daca e dauna totala. Daca e dauna totala o sa primesc o suma de bani.

Intrebare: daca e dauna totala o sa primesc suma de bani+masina sau doar banii?
O sa-mi primesc masina inapoi chiar daca e clasificata ca fiind dauna totala?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masina avariata e bine sa o dai la remat sau dezmembrari, banii in functie de valoarea masinii cum decide asigurarea

| dinaprilie a răspuns:

Salut, din experienta mea proprie este cam asa:
primesti o suma de bani ( in functie de valoarea masinii tale ) si pastrezi si masina ( pe care multi aleg sa si-o repare in regie proprie - pentru ca la service autorizat nu ti-o va repara ) sau sa o vinzi pe bucati.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru dinaprilie):

Da, așa a pățit și taica-miu. Sfat: sa nu te apuci sa modifici ceva la ea până nu vine constatatorul.

| CtBogdan a răspuns:

Nu prea cred ca din cate am observat provenea dintr-o familie bogata si educata. Cel mai probabil avea si ea o igiena.