| Vali215 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti care sunt cele mai bune masini până în 7000 de lei?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In ciuda prostiilor care s-au scris aici, am avut Ford Focus cumparat cu 5100 de lei, l-am vandut cu 1300e (~6000 lei).
E foarte ok masina, nu avea un gram de rugina, avea doar 168. 000km la bord, fusese lovita usor in mai multe locuri (si reparata), iar motorul a fost refacut, din cauza unei curele de distributie rupte. Astea sunt explicatii la nivel avansat, ca un om de rand vedea o masina impecabila, si atat.
Ceva mai bun din clasa ei nu gasesti.
Daca vrei masina mai mica, ia un Renault Clio 1.2 sau 1.4 benzina.
Daca vrei masina mare, ia Opel Vectra C 1.8 benzina sau 2.0 dti.
Toate masinile astea sunt foarte bune, lasa prostimea sa generalizeze acolo unde n-au lins nici macar firimituri.
La categoria asta de masini vechi si ieftine, ai nevoie de mecanici "pe poula lor". Eu doar cu tomberoane din astea lucrez, toate problemele unui model vechi de masina sunt arhicunoscute, preturile pieselor sunt mai mici decat la biciclete, iar fiabilitatea "rablelor" astora depaseste destul de des masinile de generatie mai noua, pentru ca sunt simple si cu materiale mult mai calitative decat generatia dupa 2010.

| Vali215 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc! Am impresia că cei care mi-au răspuns sunt niste copiii rasfațați care nu-și dau seama cât de greu se câstigă banul.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La maxim 7000 de lei cea mai buna este masina de cusut...Ileana

Daca ai vrut sa scrii 7000 de euro atunci e altceva my friend

Daca mergem tot pe suma de 7000 eu zic sa mai astepti sa mai strangi banuti, sa numai investim in ce epave ar trebui demult casate prin afara dar in schimb ni le vand noua.

| Vali215 explică (pentru Simpatic):

Am impresia că nu ai idee cat de greu se castiga banul la noi în țară. Parcă mi-ar fi răspuns un copil răsfățat care n are nicio treaba cu realitatea.

| Simpatic a răspuns (pentru Vali215):

Daca tie o masina noua de 7000 de euro cum e loganul ti se pare scumpa atunci ce vrei mai mult, noi care avem masini noi de 20-30k euro nu suntem copii rasfatati dati seama la vorbe.
Eram rasfatati daca ne luau mami si tati bentleyuri, dar atata timp cat noi ne luam masini din banii nostri nu suntem rasfatati de nimeni.
Plus ca e plina Romania de pesti la care iubitele le-au luat masini scumpe de 60-80k euro, aia sunt rasfatati.
Ce sa-ti fac daca esti amarat sunt eu de vina sa ma jignesti? Pai cu 7000 de lei iei un laptop bunicel tu vrei masina, fraiere!

| Simpatic a răspuns:

Asa au aparut toti sclavetii cu masini cu volane pe dreapta sau harburi care ne polueaza si imbolnavesc ca deah prostul vrea si el masina nu conteaza ca nu are ce manca.
Un mesaj pentru toti oligofrenii lasati masinile daca voi nu aveti bani de platit chiria sau intretinerea, nu de alta dar ocupati spatii de parcare degeaba cu epavele voastre mai ales cand in cea mai buna zi a voastra bagati benzina de 30 de lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Euro poate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Imi aduc aminte de jegurile din liceu cand se dadeau mari rahati cu masini de 4000 lei lol si imediat dupa n-au mai avut voie sa circule ca erau prea vechi rolling on the floor D-alea din 2001

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine zice ca nu au voie sa circule daca sunt vechi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai oare faptul ca zici ca se dezmembreaza, au faruri de nu se vad bine noaptea etc? Mult pana ia prins cu ele, desi se puteau inlocui componentele varza, dar pe urma se ducea altceva etc.

| RKBlue a răspuns:

De jucarie sau?

Răspuns utilizator avertizat
| TimmyTim a răspuns:

Pot sa schimb "lei" cu "euro"?
Uita-te pe Mobile.de, configureaza cautarea asa cum vrei si vezi ce gasesti.
(sau mai bine de banii astia ia-ti o bicicleta elecrica sau ceva de genul; pentru o masina decenta gandeste-te la o suma mai mare... poate tot ce ai zis tu, dar in euro)