| MLak a întrebat:

Raport calitate pret, care e cea mai buna masina pe care pot sa o cumpar cu un buget sub 4000 euro?

Ma gandesc ca ar trebui sa fie ceva diesel(sau benzina cu consum mic) si la care sa nu ii scada pretul prea mult in urmatorii 3-4 ani.

Ma intereseaza masini de la 500 eur la 4000 eur. Nu trebuie sa fie frumoasa.

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Sal, in primul rand nu agreez mecanica diesel, desi e o parere personala.
Cu siguranta marci ca Bmw, WV sau Audi sunt firme mereu in topul tehnologiei, plus ca sunt concepute pe principiul sa reziste foarte mult.
Dar un BMW s-ar putea sa te coste cam mult, iar un WV cam greoi si trancanos dupa un anumit timp.
Dintre cele trei, personal prefer Audi, sunt masini fiabile la un pret ceva mai mic.
Si totusi sa nu excludem nici marcile Ford, au o platforma mai firava si s-ar putea sa schimbi la telescoape mult mai des(daca nu o intretii), desi motoarele benzina sunt impecabile.
Dar cu siguranta, preturile sun mai accesibile, iar daca gasesti un ford fiesta spre exemplu, din 2005 la un pret de 3200 maxim si ai sansa sa fie bine intretinut, eu zic ca ai facut o afacere. Nu e asa de stabila ca un audi dar consuma putin si nu te lasa in depasiri sau la semafor.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Astra G, o motorizare de 1.6 16V + o instalatie GPL.
Te alegi cu o masina fiabila, destul de confortabila, usor de intretinut, cu piese si consumabile ieftine, cu un cost foarte redus pe km, cu un an de fabricatie acceptabil si care nu arata deloc rau.
Pretul nu are cum sa nu scada, daca iei astazi o masina de 5 ani, peste 3-4 ani va avea 9 ani, deci automat va pierde din pret. Pierderea difera insa atunci cand cumperi o masina de 20.000 de euro sau cand optezi pentru un model mai greu vandabil.

Răspuns utilizator avertizat