| andreiandrei20073 a întrebat:

Recent mi-am cumparat o masina pe benzina dar scoala de soferi am facut-o pe diesel... iar acum nu reusesc sa plec deloc, nu mai zic cand dau de o rampa... cateva sfaturi va rog, nu mi-am imaginat ca e asa de grea benzina

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

In aceeași situație am fost și eu. La benzina trebuie sa ajuti mult din accelerație, unele necesita sa "odihnesti" piciorul pe acceleratie constant (cel puțin a mea). E mai greu la inceput, dar cu timpul te înveți

| andreiandrei20073 explică (pentru Atim):

Uneori eliberez putin ambreiajul dupa o accelerez dar se tureaza si nu pleaca.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai invatat plecarea de pe loc cu diesel e acelasi lucru si la benzina, trebuie doar sa apesi ceva mai mult acceleratia atat tot

| adsadav2 a răspuns:

Evident ca e mai greu, pentru ca instructorul tau te-a invatat sa pleci doar din ambreiaj pentru ca asa ii e lui mai usor, nici decum plecarea corecta care se face cu acceleratie si ambreiaj