| Delocimportant a întrebat:

Referitor la mersul cu masina: sunt incepator, si nu prea inteleg un lucru: merg cu masina, schimb vitezele, ajung in treapta 3, avand o viteza de cirva 50 km/h. Daca apoi trebuie sa franez, si ajung cam pe la 20 km/h, nu mai stiu ce treapta de viteza trebuie sa cuplez, fiindca daca cuplez in treapta 3, trage greu motorul, fiindca e prea mare treapta de viteza, si trebuie sa introduc o viteza inferioara, adica a 2-a, insa, daca introduc in treapta 2 de viteaza, masina smuceste, ca si cum viteza ar fi prea mica pentru acea treapta. Sa fie undeva vreo problema la masina?

Voi cum schimbati vitezele? De exemplu, la cati km/h schimbati in viteza x (sau rotatii pe minute)? Multumesc mult.

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ridica ambreiajul mai usor ca sa nu smuceasca.

| dionaldodonatelly a răspuns:

Trebuie sa folosesti acceleratia cand schimbi si nu va mai smunci deloc masina.