| Ioscaa1 a întrebat:

Rog sa raspunda doar cei care se pricep si stiu ce vorbesc, de copii de 12-16 ani pe TPU care cauta o secunda pe google si raspund aici sunt satul. Vreau sa imi cumpar o masina SH, din Germania.Mai multe persoane m-au sfatuit ce sa cumpar si ce sa nu cumpar.Renault,peugeot cica ar fi scumpe la intretinere pe termen lung,piese,etc, Mercedes la fel doar daca am un salariu bun sa imi permit intretinerea.Citroen am inteles ca sunt mai nasoale pe partea electrica.Despre ford altii imi spun ca nu sunt bune altii imi spun ca sunt masini bune.Din ce m-au sfatuit unii as avea de ales intre VW si Opel,cica sunt masini decente intretinere mai ieftina pe termen lung,fiabile.Mi s-a spus si la Opel sa am grija ca motorul sa nu fie ecotec, care e diferenta nu stiu.Voi ce imi recomandati? Ca buget ma incadrez intre 2500-3500 euro,masina dupa 2002, benzina,motor 1,4 sau 1, 6,nu vreau combi.Multumesc pentru raspuns.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai buget de 2500euro si te ai gandit la Mercedes? sa fim seriosi inseamna ca tu ai 12 ani...

Un polo, o corsa, o fiesta gasesti ok in banii aia

| dolceromania a răspuns (pentru suntserios):

Nu stii ce vorbesti, vrei sa-ti arat mercedesul ce am scris mai sus sub 2000 euro? polo, fiesta al iau la 200 euro.

| suntserios a răspuns (pentru dolceromania):

Nu toata lumea vrea un cazan plin de rugina, vechi de 25 ani si cu peste 300. 000km.

Unii vor totusi o masina care nu se rupe cand pleci de la semafor.

Da stiu... ai sa imi spui tu ca masina ta e perfecta si nu o dai pentru nimic... sa fim seriosi, mercedes la 2000 euro inseamna vechitura de peste 20 ani

| dolceromania a răspuns (pentru suntserios):

Din 2002 ați arat ați trimit pe mail că nu avem voie aici sa postam altele pagini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault si Peugeot au piesele scumpe. Asta e adevarat, insa sunt masini foarte bune. Citroen are si el piesele scumpe ca si 'suratele' frantuzesti, dar nu am avut ocazia sa le testez, nu comentez despre fiabilitate.
Mercedes are preturi ieftine la piesele consumabile. Pot spune ca e la nivelul Volkswagen-ului, deci foarte ok.
Ford e usor scump la piese, fiind ceva mai premium decat Opel, VW, Skoda, etc. Unele modele/configuratii sunt bune, altele trebuie ocolite. De exemplu, Focus 1.8 TDDI e un concurent cel putin egal cu Passat b5 1.9 TDI, fiind masini foarte bune ambele. Mondeo 2.0 TDCI are ceva probleme din ce am vazut.
Motoarele Ecotec de la opel sunt mai slabe la fiabilitate. Sunt de ocolit in special cele 1.4 16V 90cp, si 1.6 16V de 101cp sau cat aveau. 1.8 Ecotec e foarte ok. Motoarele cu 8V sunt foarte ok.
La fel si la Volkswagen, motoarele 1.4 16v si 1.6 16v sunt de ocolit.
Pentru caracteristicile pe care le-ai spus, ideal ar fi o Astra G 1.6 8V.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Focus 1,6 16 v.

| dolceromania a răspuns:

Mercedes c200 motor 1, 8 benzina, 163 cp. Daca cauți găsești sub 2000 e.De ce recomand mașina asta? Consum bun,dotari full,fiabila, atractiva, consumabile ieftine, spațioasă. Opelul e mașina săracului la nemți, wv sânt mai bunicele dar variantele golf 3 și modelele de după 2010.

| Ahdfgwefggsfgdd4553 a răspuns:

VW consuma mult