| Fosy a întrebat:

S-a aprobat legea cu 10 clase sa iei permisul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea cred. Pana acum 4 ani, nici nu se putea dovedi ca o persoana a absolvit 10 clase, deoarece nu se acordau diplome decat la bacalaureat, deci persoanele care au facut parte din acea generatie, daca au facut spre exemplu 11 sau 10 clase intregi, nu pot dovedi acesti ani, sunt egali la studii cu cei cu 8 clase.
Cat despre inscrierea la scoala de soferi, absolut nici o fisa/adeverinta nu este necesara pentru a dovedi studiile. Din moment ce te descurci cu cartile de legislatie si treci examenul teoretic, e clar ca te descurci cu cititul, iar asta e suficient pentru a conduce.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am terminat liceul cu mai mult de 4 ani in urma, si am primit diploma dupa ce am absolvit clasa a X-a.

| Fosy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu prevede conditii de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti se cere nicio adeverinta in acest sens nici la scoala de soferi, nici la examen

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

S-a propus minim 8 clase nu 10 in proiectul de lege, citeste aici :
...ui-7744773