| alex495 a întrebat:

Sa zicem ca aduc o masina din Ucraina pe platforma. Ea functioneaza si este imatriculata acolo.
De la vama pana la numere rosii ce anume trebuie sa platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti taxa vamala si TVA de 19%, ambele calculate la valoarea masinii.

| alex495 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca o aduc pe platforma?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alex495):

N-are importanta cum o aduci, la fel se procedeaza aproape pentru toate masinile cumparate din tari care nu sunt in Uniunea Europeana.

| alex495 explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc. Si taxa vamala cam cat e?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alex495):

Nu stiu, intereseaza-te la vama.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă o iei pe platformă nu vii cu ea radiată?

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Nu este radiata. Ea e imatriculata si omu merge cu ea zilnic. Chestia e ca e o masina mai vechiuta si nu as vrea sa risc. Sunt 700 de km pana la mine acasa. Si mi-a zis cineva ca la vama as iesi mai ok pe platforma cu masina decat pe roti. Eviti nu stiu ce taxa