| JaguarSType a întrebat:

Sa zicem ca o masina cu motor 2.0 diesel consuma 6% iar o masina tot cu motor de 2.0 L pe benzina consuma tot 6 %. Pe care ar alege-o oamenii daca un motor pe benzina ar consuma cat dieselul?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cam imposibil ca un motor pe benzina de 2.0 sa consume 6%.

dar la alegere diesel benzina conteaza foarte mult cat mergi cu masina si ce vrei de la ea. nu alegi motorul doar pentru ca va consuma 6%.

Eu personal desi fac 25. 000km pe luna as alege un motor pe benzina... chiar nu vreau sa traiesc la diesel momentele cand pica injectoarele sau turbina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as alege motoarele pe benzina. De fapt le si aleg, chiar daca realitatea e ca dieselul consuma 6% urban iar benzinarul 6% extraurban.
Prefer sa zornaie niste explozii de benzina sub capota, mai ales ca eu merg foarte mult mixt (adica dau cheie, plec, nu bine plec ca si ajung...) iar motoarele diesel mai mult ma tin in loc, avand cuplul mare dar puturos, pana trec intersectiile cu ele ma apuca zbenga. Benzinarul imediat imi raspunde la pedala, iar cuplul e disponibil oricand, nu ca la dieselurile cu turbina, la care astept 1-2-16 secunde pana incepe sa traga.
Deci, eu prefer benzinarele si la ora actuala, cu un consum in jur de 9-10% mixt. Macar are sens sa plec cu masina, scutesc din timp.

| AliLina2 a răspuns:

Iti spun eu de cesad2012-2013-2014)
-Avantajele motoarelor pe benzina:

- motor mai silentios

- vibratii la interior mai putine

- greutate mai mica

- intretinere mai ieftina in timp

- pret de achizitie mai mic

- pretul benzinei mai mic

Dezavantajele motoarelor pe benzina

- consum mai mare

- poluare mai mare

- cuplu mic

- cuplu la turatii foarte mari

Avantajele motoarelor diesel:

- putere egala cu cele pe benzina

- performante mai bune

- cuplu mare la turatii mici

- economice la carburant

- grad mic de poluare

Dezavantajele motoarelor diesel

- motor zgomotos

- greutate mai mare

- intretinere mai scumpa in timp

- pret de achizitie mai mare

- pretul motorinei mai mare

| MariusF23 a răspuns (pentru AliLina2):

Poluare mai mare la benzina? Cred ca glumesti. Cuplul la benzina e mic cand vorbim de motoare

| Matei005 a răspuns:

Depinde de pretul pe litru de combustibil.

| Cristian_Marius_1905 a răspuns:

Depinde pentru ce folosesti masina ex (plimbari in oras, mers la servici, sau ceva sport daca ma intelegi ) pentru oras ti-as sugera diesel, in oras consumul e mai mare asa ca mai bine alegi diesel pentru ca are consumul mai mic, pentru distante lungi alege benzina, e mai sprintena si ajungi mai repede la destinatie, daca o tii la viteza constanta nu o sa ai un consum asa mare. Motor de 2.0 benzina consum de 6L/100km asta e o mirare nu prea cred, nu-ti alege masina neaparat pentru consum, ai grija la cat de bun e motorul, ce randamente da. Si in primul rand soferul face consumul la masina adica daca mergi cu 80 o sa ai un consum mai mic, dar daca mergi cu 140-150 normal ca consumul o sa-ti creasca. Sper ca mai inteles!

| Catalin213213 a răspuns:

Dieselul

| JaguarSType explică (pentru Catalin213213):

Catalin - te rog sa dai un exemplu... de ce dieselul?