| vlad_2439 a întrebat:

Am un Peugeot 207 din 2007 si in timp ce eram pe autostrada cu aerul conditionat pornit a esti din senin un fum. L-am oprit iar dupa 3 ore l-am pornit din nou, mergand normal. Ce poate fi? Dau funda!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa ars ceva o piesa de la aer aconditionat si a scos fum

| Roby67 a răspuns:

Trebuie sa stim de unde iesea fumul.

| cossmy a răspuns:

Mirosea a fum? ca e posibil sa fi fost si aburi. Afara era fum? Cum il aveai, pe comanda reciclare aer sau sa'si ia d afara?

| vigome a răspuns:

Vezi ca nu cred ca era fum. Datorita unei temperaturi exterioare foarte ridicate combinata cu selectarea unei temperaturi foarte scazute in habitaclul masinii pot aparea vapori de apa, de culoare alba, care ies prin grila interioara a masinii. Mi s-a intimplat si mie odata si pur si simplu erau doar vapori de apa. Este exact acelasi fenomen care se petrece cind deschizi usa frigiderului si in casa este f. cald. Mai pe scurt aerul cald intrind in contact cu un mediu foarte rece(radiatorul aerului conditionat), condenseaza si apare ce tie ti s-a parut a fi fum. Intradevar culoarea este alba. Nici o problema, nu te speria. Numai bine! Si de obicei se intimpla cind folosesti aerul mai mult timp, de exemplu la un drum mai lung, moment cind vaporizatorul(radiatorul) aerului conditionat practic ingheata, Trecind aer cald prin aceasta zona inghetata apar aburi, prin condensare, exact ca un fum alb.

| cornel a răspuns:

Un scurtthinking

| The Epic Fail Guy a răspuns:

De unde a iesit fumul?

Creca era fumul din LOST de care tot fugeau aia, vezi daca e negru, nu-i de bine.

| paulthe1 a răspuns:

Te-ai uitat la temperatura? verifica radiatorul, are destula apa?

| vlad_2439 explică:

Fumul era alb